• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 17/10/2023

καλησπέρα σας είμαι 24 χρονων με ΣΠΩ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα ο κύκλος μου είναι πολύ ασταθής το τελευταίο χρόνο 40 έως 75 μέρες όπου ο γυναικολογος μου που έδωσε από τον Αύγουστο θεραπευτικό σχήμα με duphaston από την 14η έως την 24η ημέρα του κύκλου ένα χάπι την ημέρα ωστόσο αυγουστο και Σεπτέμβριο ακολούθησα το σχήμα και η περίοδος μου ερχόταν 8 μέρες μετά τη λήξη του φαρμάκου. τελευταία περίοδος ωστόσο 26/9 ακολουθώντας πάλι το σχήμα με το duphaston 21η του κύκλου εμφάνισα ροζ υγρά τα οποία σήμερα 22η ημέρα έγιναν πιο έντονα ροζ κόκκινα αλλά δεν είναι κανονική περίοδος. Να προσθέσω πως παράλληλα παίρνω augmentin αντιβιωση λόγω οξείας αμυγδαλιτιδας που πέρασα. επιπλέον σε επαφή δεν έχω έρθει η τελευταία ήταν τον αυγουστο όπου είχα κάνει και χοριακη και ήταν αρνητική. Ψευδοπεριοδο να προσθέσω έβλεπα ανά διαστήματα πριν ξεκινήσω αγωγή με χάπια άλλοτε με καφέ υγρά άλλοτε με ροζ κόκκινα που διαρκούσαν για κάποιες μέρες. Θεωρειται πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα που το duphaston συνδυάστηκε μαζί με augmentin? έχω ανησυχήσει. Τον Σεπτέμβριο επισκέφτηκα τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως είναι όλα οκ. Τι πρέπει να κάνω?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Να μάθεις να ζεις με ασταθή κύκλο χωρίς αντισυλληπτικο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Η λύση του Duphaston τις ημέρες που το παίρνετε ενδυκνυεται μόνο εφόσον έχετε κύκλους πλήρως ανωοθυλλακιορρηκτικούς. (Χωρίς ωορρηξια) Διαφορετικά εφόσον ένα ωοθυλακιο μεγαλώνει και έπεται ωορρηξία η χρήση Duphaston υπάρχει περίπτωση να «μπερδέψει» τον κύκλο και να έχετε τα ροζ υγρά . Θα συνιστούσα τα κλασσικά πρωτόκολλα ρύθμισης κύκλου σε γυναίκες με ανωοθυαλλιορρηκτικούς κύκλους με διατροφή, άσκηση, μετφορμίνη, ινοσιτολη. Εναλλακτικά αντισυλληπτικά δισκία εφόσον δεν υπάρχει αντένδειξη.

    Σαράφης Βασίλειος

    Χειρουργός Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Δεν συνδέεται η λήψη της αντιβίωσης με την περίοδο σας. Το duphaston δεν χρησιμοποιείται για την θεραπεία των πολυκυστικών. Θα πρέπει να ενημερωθείτε σωστά για το τι είναι το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών για να καταλάβετε τι ακριβώς σας συμβαίνει και ποιες λύσεις υπάρχουν για την περίπτωση σας. Προφανώς κάθε γυναίκα χρειάζεται ολιστική και εξατομικευμένη προσέγγιση. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου