• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 28/05/2023

Καλησπέρα σας. Είμαι 24 ετών και σε γενικές γραμμές ο κύκλος μου κυμαίνεται σε 33-40 ημέρες. Κάθε μήνα στις γόνιμες μέρες παρουσιάζω αιμορραγία περίπου για 7 μέρες. Τον τελευταίο μήνα μετά την περίοδο 09/04-15/04, είχα αίμα από τις 20/04 μέχρι τις 27/04, από 02/05 μέχρι 08/05 και από 14/05 μέχρι 20/05. Πιθανή ημερομηνία περιόδου ήταν στις 11/05 όπου και δεν ήρθε. Σε επίσκεψη σε γυναικολόγο πριν 2 χρόνια για αιμορραγία στη μέση του κύκλου και καθυστέρηση περιόδου, η διάγνωση με βάση τον υπέρηχο ήταν σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκών ενώ οι ορμονολογικές μου εξετάσεις ήταν καλές. Σε τι μπορεί να οφείλεται η ανωμαλία αυτού του μήνα;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Νομιζω οτι χρειαζεστε πληρες αιματολογικες και μεταβολισμο, ορμονολογικες και μετα επίσκεψη σε ενδοκρινολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ενδείκνυται άμεσα εξεταση σε γυναικολόγο και ορμονολογικές εξετάσεις στο πρώτο και ενδεχόμενος και στο δεύτερο μισο του κύκλου σας. Τις τελευταίες θα πρέπει να τις κάνει ή ο γυναικολόγος ή ενδοκρινολογος.

    Φωτιάδου Ελισάβετ

    Ενδοκρινολόγος

    Καλαμαριά

  • Νέος ορμονικός ελεχγος και υπέρηχος και θεραπεια

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Χρειάζεσαι εξέταση από γυναικολόγο με διακολπικό υπερηχογράφημα και λήψη αναλυτικού ιστορικού.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Καταρχήν έχει περάσει μεγάλο διάστημα από την προηγούμενη επίσκεψη σας στον γυναικολόγο. Επίσης να ξέρετε οτι η διάγνωση των πολυκυστικών ωοθηκών δεν γίνετε με τον υπέρηχο αφού αυτό είναι ένα μόνο από τα 3 κριτήρια για να πούμε οτι μια γυναίκα πάσχει από το σύνδρομο. Η αιτία των αιμορραγίων που αναφέρετε θα μπορούσε να οφείλεται και σε άλλους λόγους όπως πολύποδες, ινομυώματα ή κύστες στις ωοθήκες. Καλό θα ήταν να σας δει εκ νέου ένας γυναικολόγος και να σας κατευθύνει ανάλογα. Τέλος σημαντικό θα ήταν να ελέγξουμε και να βεβαιωθούμε οτι οι τόσο συχνές αιμορραγίες δεν σας έχουν προκαλέσει αναιμία. Ελπίζω να σας βοήθησα έστω και ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλημέρα, αν οι ορμονικές σας εξετάσεις είναι καλές και αποκλείεται το ενδεχόμενο κύησης, τότε για πρέπει να γίνει ένας υπέρηχος για να αποκλειστεί κάποια παθολογία στη μήτρα ή στις ωοθήκες. Αν δεν βρεθεί κάτι μπορεί να χρειαστείτε κάποια σύντομη αγωγή με αντισυλληπτικά ώστε να ρυθμιστεί ο κύκλος σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα