• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 09/05/2023

Καλησπερα. Ειχα παντοτε σταθερο κύκλο στις 28-30 ημερες, μεχρι και τα 22 μου. Ξεκινησα να προσέχω τη διατροφη μου, να γυγυμνάζομαι και άρχισα να έχω ακανόνιστες περιόδους τα τελευταια 2 χρόνια (διαστημα 6-8 μηνών) . Οποτε έκανα υπέρηχο κανένας γιατρός δε μου είπε οτι έχω πολυκυστικές. Παρόλα αυτα εχω έντονη τριχοφυΐα και στις ορμονικές που είχα κάνει τα οιστρογόνα είναι σε επίπεδα εμμηνόπαυσης.. (ειμαι 24 χρονών). Υποθαλαμική Αμμηνόροια ή PCOS?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για πολυκυστικές ωοθήκες, χρειάζονται όμως περισσότερες πληροφορίες για την τελική διάγνωση

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Και οι δύο διαγνώσεις που αναφέρατε είναι πιθανές αλλά όχι και οι μοναδικές. Δυστυχώς χωρίς να γνωρίζω περισσότερα στοιχεία από το ιστορικό σας δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο αλλά σίγουρα ο ορμονικός έλεγχος θα μπορούσε να μας κατευθύνει. Θα πρέπει οπωσδήποτε να σας δει κάποιος γυναικολόγος και να εκτιμήσει τα συμπτώματα σας αφού εάν έχετε υποθαλαμικη αμηνορροια θα χρειαστείτε θεραπεία ορμονικής υποκατάστασης. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή σας συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Ορμονική διαταραχή

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Για να εχετε απαντηση θα επρεπε να σας δει καπιος ενδοκρινολογος, να σας εξετασεις και να σας ζητησει τις ορμονολογικες που χρειαζονται

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γυναικολογική ενδοκρινολογία για σωστή διάγνωση και θεραπεία και θα πρότεινα να μην το καθυστερήσεις.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν μπορούμε να βγάλουμε διάγνωση μόνο με την τιμή των οιστρογονων. Χρειάζονται κι άλλες ορμονολογικες εξετάσεις για να δώσουμε απάντηση. Η έντονη σκληρή άσκηση και η υποθρεψια προκαλούν αμηνορροια.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα