• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 15/06/2023

Καλησπέρα ...Είμαι 38 χρόνων και ενώ έχω σταθερό κύκλο αυτόν το μήνα περίμενα περίοδο στις 3 και δεν μου ήρθε έχω 12 μέρες καθυστέρηση με όλα τα συμπτώματα της περιόδου!Επίσης έχω κάνει δύο τεστ εγκυμοσύνης που βγήκαν αρνητικά!Τι μπορεί να συμβαίνει; υπάρχει περίπτωση κακοήθειας;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μάλλον πρόκειται για μια απλή διαταραχή του κύκλου

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Μπορει να υπαρχει καμοια φορα μια καθηστερηση, αν ξαναγίνει καλο να κανετε εξετασεις

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Υπέρηχο

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Το πιθανοτερο ειναι να υπηρξε μια ορμονικη διαταραχη σε αυτον τον κυκλο .Θα απευθυνθειτε στο γυναικολογο σας για ορμονικο ελεγχο και υπερηχογραφημα .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Το πιο πιθανό κάποια ορμονική διαταραχή. Θα πρέπει να επισκεφθείς γυναικολόγο για κλινική και υπερηχογραφική εξέταση και συνταγογράφηση εξετάσεων ώστε να δοθεί η σωστή διάγνωση και θεραπεία, ειδικά αν αυτό ξανασυμβεί.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε αφού η έλλειψη περιόδου δεν σχετίζεται με κακοήθειες στο αναπαραγωγικό σύστημα μιας γυναίκας. Οι λόγοι της καθυστέρησης μιας περιόδου είναι πάρα πολλοί αλλά εφόσον δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας δεν θα μπορούσα να επεκταθώ. Όμως τις περισσότερες φορές αυτό που συμβαίνει είναι μια παροδική ορμονική διαταραχή που δεν είναι λόγος ανησυχίας. Εφόσον λοιπόν έχουμε αποκλείσει την εγκυμοσύνη, η συμβουλή μου θα ήταν να περιμένετε να δείτε πως θα εξελιχθεί αυτό και αν θα έχετε πάλι κάποια καθυστέρηση σε επόμενους κύκλους. Εαν συμβεί αυτό, προφανώς θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο για να το διερ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Οι κακοήθειες δεν κάνουν συνήθως καθυστέρηση στην περίοδο. Κάντε μια εξέταση αίματος χοριακης, για να αποκλείσετε σίγουρα την κυηση και επισκεφτείτε έναν γυναικολογο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα