• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 23/05/2023

Καλησπερα! Ειμαι 35 ετων με φυσιολογικη περιοδο, κυκλου 28 ημερων, μεχρι τωρα. Οι δυο τελευταιοι ομως κυκλοι αλλαξαν τελειως με τον 1ο να φτανει τις 40 ημερες ( οπου για να μου ερθει περιοδος, ο γυναικολογος μου συνταγογραφησε προγεστερονη) κ τον 2ο τις 47 ημερες, οπου η περιοδος ηρθε μονη της με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα της φυσιολογικα. Δεν μεσολαβησε κατι αξιολογο, οπως απωλεια βαρους, εντονο στρες, φαρμακα κτλ. Ο γυναικολογικος ελεγος (παπ κ υπερηχος) πολυ καλος οπως κ οι ορμονολογικες, οι οποιες ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα. Το ιδιο και οι εξετασεις αιματος, αν εχει σημασια αυτο. Πως θεωρειτε οτι πρεπει να κινηθω απο εδω κ περα??

6 ειδικοί απάντησαν

  • ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΚΟΜΑ μια περιοδο για να δειτε τι συνβαινει, αλλα μετα καλο να κανετε ενα ορμονολογικο γενικο, και για τους αλλους αδενες

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, ή παίρνετε μια αγωγή με αντισυλληπτικά ή αφήνετε τον κύκλο να επανέλθει μόνος του

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Συμβουλή μ ειναι να παρατηρήσετε τους επόμενους 2 κύκλους σας και ανάλογα με το πως θα είναι να κινηθείτε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Απλά να το παρακολουθήσεις. Να σημειώνεις πάντα την πρώτη μέρα περιόδου.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Πάρε για 3 μήνες αντισυλληπτικο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Κάποια αγωγή για να ρυθμίσετε τον κύκλο σας για μερικούς μήνες, είτε αντισυλληπτικά είτε κυκλική προγεστερόνη, ανάλογα τι μπορείτε να πάρετε, πιστεύω θα σας βοηθούσε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα