• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 25/09/2023

Καλησπέρα, είμαι 34 χρόνων και πριν από 25 μέρες έκανα αποξεση λόγω αποβολής σε αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης. Πριν 2 ημέρες μετά από επαφή (πόνεσα λίγο αλλα αυτό μου έχει ξανασυμβεί σε επαφή)υπήρχε στο προφυλακτικό αίμα και 2 ροζ κηλίδες μετά στο χαρτί.Σημερα (2 μέρες μετά) μου ήρθε η περίοδος. Τελευταία φορά τέστ ΠΑΠ έκανα το 12/2022. Αυτό που με ανησυχεί είναι το αίμα μετά την επαφή καθώς δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και ξέρω πως το αίμα μετά την επαφή μπορεί να είναι ένδειξη για κάποιο καρκίνο ( θα ήθελα να σημειώσω πως έχω κάνει το εμβόλιο για HPV). Ειλικρινά έχω φοβηθεί πολύ τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Τπτ δεν πρέπει να κάνετε. Δεν έχει πολλές μέρες που κάνατε αποξεση. Θα πάτε να κάνετε κανονικά τον έλεγχο σας στην ημερομηνία που πρέπει.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Το αίμα μετά από επαφή πρέπει όντως να αξιολογείται αφού όπως είπατε και εσείς μπορεί να σχετίζεται με κακοήθεια στον τράχηλο. Όμως ακόμα και ένας τραχηλικος πολυποδας ή μια απλή φλεγμονή θα μπορούσε να προκαλέσει αυτό το σύμπτωμα. Επίσης το γεγονός ότι είχατε πόνο μπορεί να δείχνει έναν μικροτραυματισμο στον κόλπο που να προκάλεσε μια μικρή αιμορραγία. Εν κατακλείδι, δεν θα ανησυχούσα αλλά θα μπορούσατε να επισκεφτείτε και τον γυναικολόγο σας για να αποκλείσει τις αιτίες που σας προανέφερα. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλημέρα, αν σας συμβεί ξανά να έχετε αίμα μετά από την επαφή να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα