• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 05/04/2023

Καλημερα σας! εδω και λιγους μηνες οταν ξεκιναει η περιοδος μου κραταει μονο μιση ωρα και ξανα ερχεται μετα απο 1-2 μερες. Στην αρχη νομιζα το εκανε το topamac (για ψυχολογικους λογους) που πλεον εδω και 5 μηνες σταματησα γιατι μου προκαλουσε παρα πολυ εντονα συπτωματα και στην περιοδο. Ολα εφυγαν εκτος απο αυτο. Ειχα κανει ορμονολογικες πριν καποιους μηνες οσο ακομα επαιρνα το φαρμακο ηταν καλες οπως και η καμπυλη σακχαρου. Ο υπερηχος εδειξε κυστικα ωοθυλακια με το μεγαλυτερο να ειναι 8mm οπως και θυρεοειδης. Ολες οι εξετασεις ηταν πριν 5 μηνες περιπου και δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα εγκυμοσυνης γιατι δεν ειχα ποτε μου επαφη. Ειναι φυσιολογικο να μου σταματει η περιοδος και να ξανα ερχετε μετα απο 1-2 μερες; (ετων 21)

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, δεν είναι κάτι ανησυχητικό, μπορεί να συμβεί

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα, νομιζω οτι θα επρεπε να ξαναδειτε τις ορμονες τωρα που δεν παιρνετε το φαρμακο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όχι δεν είναι φυσιολογικό. Θα πρέπει να εξεταστείς από γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γυναικολογική ενδοκρινολογία.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Γενικά δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα με αυτό που περιγράφεται. Θεωρώ όμως ότι θα έπρεπε να εξεταστείτε από έναν γυναικολόγο που θα κοιτάξει το πρόβλημα σας ολιστικά, εάν φυσικά δεν το έχετε κάνει ήδη. Πιθανές αιτίες για το σύμπτωμα σας θα μπορούσαν να ήταν μια κολπιτιδα ή τραχηλιτιδα, πολύποδες, ινομυωματα, φάρμακα ή κάποια ορμονική διαταραχή. Εάν αποκλειστούν τα παραπάνω δεν έχετε κάποιο λόγο να ανησυχείτε. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Συμβαίνει καμμιά φορά χωρίς να είναι κάτι.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Αυτή η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί διαδικτυακά. Χρειάζεται αναλυτικό ιστορικό. Πρέπει να απευθυνθείτε στο γυναικολόγο και στον ενδοκρινολόγο σας. Αλλαγές στη ροή της περιόδου για μεμονωμένους κύκλους μπορεί να συμβούν σε κάθε γυναίκα χωρίς απαραίτητα παθολογικό υπόβαθρο. Αν ωστόσο βλέπετε μικρή ροή ή ροζ/καφέ υγρά πριν από κάθε περίοδο ενδεχομένως ανάλογα και το ιστορικό σας να χρειαστεί να πάρετε για λίγους μήνες αγωγή πριν από κάθε περίοδο.

    Dr. Αναματερού Χρυσάνθη

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Μαρούσι