• Διαταραχές περιόδου
  • Υποβλήθηκε 21/05/2023

Είμαι 49 ετών και εδώ και δύο χρόνια έχω χάσει κάποιους κύκλους περιόδου. Τελευταία φορά μου ήρθε στις 11 Μαϊου, ενώ πριν στις 17 Μαρτίου. Το πρόβλημα είναι ότι από την τρίτη ημέρα έχω μεγάλη ροή με χρώμα κατακόκκινο, που ε λέει να μειωθεί. Είμαι ήδη στην 11η ημέρα. Τεστ ΠΑΠ είχε γίνει τον Φλεβάρη χωρίς κάτι ιδιαίτερο και κολπικός υπέρηχος το ίδιο. Το με συμβουλεύερε; Είναι προκλιμακτηριακα συμπτώματα ή κάτι σοβαρότερο;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αν υπάρχει εμμένουσα και βαρειά αιμορραγία πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείς γυναικολόγο ξανά.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κάνε Διάγνωστικη αποξεση

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα ταιριάζουν κλιμακτήριο.. ένας ορμονολογικος έλεγχος θα μπορούσε να το επιβεβαιώσει. Ανάλογα την απώλεια αίματος θα πρέπει να το συζητήσετε με τον γυναικολόγο.

    Φωτιάδου Ελισάβετ

    Ενδοκρινολόγος

    Καλαμαριά

  • Εγω νομιζω οτι ειστε σε φαση ημηνοπαυση, αλλα καλο να εχετε και την γνώμη του γυναικολογο σας

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ίσως χρειαστεί να κάνετε μια βιοψία ενδομητρίου για να αποκλειστεί κάποια παθολογία. Αν είναι αρνητική τότε οι αιμορραγίες οφείλονται στην περιεμμηνοπαυση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Θα σας συμβούλευα να εκτιμηθειτε από έναν γυναικολόγο που θα κρίνει κατά πόσο τα συμπτώματα σας οφείλονται σε ορμονική διαταραχή σχετιζόμενη με την περιεμμηνοπαυση ή σε κάτι άλλο. Ακόμα πιο σημαντικό σε αυτή τη φάση είναι να εκτιμηθεί η ροή του αίματος ώστε να μην σας προκαλέσει αναιμία εάν είναι όσο βαριά περιγράφεται. Θα ήθελα όμως να σας καθησυχάσω λέγοντας σας πως αυτά τα συμπτώματα τα βλέπουμε σε καθημερινή βάση και, φυσικά, τις περισσότερες φορές δεν κρύβουν κάτι πολύ σοβαρό. Σας εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου