• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 05/04/2023

Πάσχω από τενοντίτιδα του υπερακανθιου και θα ήθελα να ρωτήσω αν ενδείκνυται για την περίπτωση μου το Prp και τι ποσοστά επιτυχίας έχει γενικότερα. Θα πρέπει μετά να ακολουθησω και πρόγραμμα φυσικοθεραπειών;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Ενδεικνυται 100%.
    Έχει πολύ καλά αποτελέσματα

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας. Υπάρχει ένδειξη για το prp όπως είπατε. Δεν είναι απαραίτητες οι φυσικοθεραπείες μετά τις εγχύσεις

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Αγαπητέ μου κύριε, η τενοντίτις του υπερακανθίου είναι συνήθως μία εύκολη υπόθεση. Μία από τις θεραπείες που μπορείτε να κάνετε είναι και η PRP που αναφέρεστε. Υπάρχουν και απλούστερες. Όσο για την μετέπειτα φυσικοθεραπεία, εξαρτάται από την κινητικότητα της αρθρώσεώς σας. Αν είναι πολύ καιρό το πρόβλημα, μπορεί να χρειαστεί, αλλιώς όχι. Ένας έλεγχος από κοντά θα μας έδινε το περιθώριο να κρίνουμε καλύτερα ποιά είναι η πιο ενδεδειγμένη αγωγή για εσάς. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα σας. Το PRP είναι μιά μέθοδος βλαστοκυττάρων. Μέχρις στιγμής δέν έχει δείξει ενθαρρυντικά αποτελέσματα, άσχετα με τι λένε μερικοί για αυτό . Το αποτέλεσμα, εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, κάτι που περιορίζει πολύ την αποτελεσματικότητά του. Η τενοντίτιδα υπερακανθίου θέλει, ανάλογα με το μέγεθός της, την κατάλληλη κάθε φορά θεραπεία για να έχουμε καλά και ικανοποιητικά αποτελέσματα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Η έγχυση αυτόλογων αιμοποιητικών παραγόντων (PRP) έχει ένδειξη για την αντιμετώπιση τόσο της τενοντίτιδας του υπερακανθίου, όσο και άλλων ορθοπαιδικών προβλημάτων. Μετά από αυτή καλό θα ήταν να ακολουθήσετε ένα πρόγραμμα εκγύμνασης με ενδυνάμωση των μυών της ωμικής ζώνης. Περισσότερες πληροφορίες για την τεχνική μπορείτε να βρείτε στη σελιδα μου

    Καρυδάκης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άνω Πατήσια

  • Η τενοντιτιδα εχει καλο πσοσοστο επιτυχιας με prp.Οταν ομως υπαρχει ρηξη στον τενοντα δεν εχει ιδιαιτερη επιτυχια

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Ενδεικνυται η έγχυση βλαστοκυττάρων στην τενοντίτιδα του μυοτενοντώδους πετάλου του ώμου.
    Τα ποσοστά επιτυχίας εξαρτώνται απο την "φθορα" του τενοντα που διγιγνώσκεται και εκτιμάται με μαγνητική τομογραφία

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Το PRP είναι μία εναλλακτική θεραπεία που σε συνδυασμό με τις φυσικοθεραπείες μπορεί να βοηθήσει στα συμπτώματα της τενοντίτιδας του υπερακανθίου. Σημασία έχει η διαδικασία της παρασκευής των διαλυμάτων καιβλ ο τρόπος έγχυσης. Τα κλειστά συστήματα φυγοκέντρησης με υπερηχολογική καθοδήγηση έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα. Σε παραπάνω από τους μισούς ασθενείς υπάρχει σημαντική βελτίωση.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,
    Το PRP σύμφωνα με μελέτες βοηθάει πάρα πολύ σε περιπτώσεις φλεγμονών των τενόντων κυρίως λόγω υπερχρησης τους.
    Το ποσοστό επιτυχίας εξαρτάται από το αίτιο , εννοώντας ότι τεντοντίτιδες σε έδαφος κάποιας ρευματοπάθειες δεν θα έχει τόσο καλά αποτελέσματα, όπως επίσης και από τον βαθμό υπέρχρησης του τένοντα εκ νέου. Σκοπός της έγχυσης είναι να επανέλθει ο ασθενής στις δραστηριότητες του είτε αφορούν εργασία είτε χόμπυ. Σημαντικό επίσης είναι η ΜΗ λήψη αντιφλεγμονωδών φαρμάκων μετά την έγχυση PRP. Τέλος τα καλύτερα αποτελέσματα που φτάνουν μέχρι ποσοστό 98% αφορούν περιπτώσεις 2 ή 3 εγχύσεων με μεσοδιάστημα 7-10 ημερών με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η έγχυση prp είναι είναι μια σύγχρονη βιολογική θεραπεία που όμως δεν έχει ισχυρή τεκμηρίωση αποτελεσματικότητας για αυτές τις περιπτώσεις.Καποιοι οφελουνται κ άλλοι όχι. Η φυσικοθεραπεία ενδείκνυται ούτως ή άλλως

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Ναι ενδείκνυται.
    Το ποσοστό επιτυχίας εξαρτάται (βαθμός τενοντιτιδας, απουσία ρήξης του τένοντα, σωστο προγραμμα αποκαταστασης, σύνοδος νόσος (θυρεοειδοπαθεια, αλκοολισμός ,αρθριτιδες κτλ), είδος τενοντίτιδας (ασβεστοποιός).
    Το προγραμμα που ακολουθείται μετα απο έγχυση με αυξητικούς παράγοντες (prp) θα σας δωθεί μετα την θεραπεια.
    Μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζι μας.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Το PRP είναι θεραπευτική μέθοδος εκλογής για την τενοντίτιδα του υπερακανθίου , με αρκετά υψηλό ποσοστό επιτυχίας , το οποίο εξαρτάται από τον βαθμό της πάθησης , με ή χωρίς ρήξη , και άλλους παράγοντες , και σίγουρα χρήζει μετά συνεδρίες Φ/θ , κυρίως για μυϊκή ενδυνάμωση .

    Μασούντ Μαμούν

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Το PRP αποτελεί μια αυτόλογη βιολογική θεραπεία με απόλυτη ένδειξη σε παθησεις των τενόντων γενικότερα . Ειδικότερα η τενοντίτιδα του υπερακανθιου εμπεριέχεται στο φασμα των ενδειξεων της τεχνικής με υψηλα ποσοστά αποτελεσματικότητας. Ωστοσο χρειάζεται αρχικά διερεύνηση με υπερηχογραφημα που διενεργείται στο ιατρείο ή άλλη τεχνική απεικόνισης του ώμου (MRI) . Το πρωτόκολλο αποκατάστασης μετα την έγχυση των αυτολογων παραγοντων (αιμοπετάλια) ειναι εξατομικευμένο και ενδέχεται να απαιτούνται συνεδριες φυσικοθεραπείας.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εννοείται ότι ενδείκνυται αλλά και η κορτιζόνη έχει καλά αποτελέσματα και το ΟΖΟΝ αν είναι τενοντίτιδα Υπερακανθιου

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος