• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 28/09/2023

Καλησπέρα έχω κάνει στον ώμο σκισιμο στο τένοντα έχω κάνει δύο ένεσης prp κ κλείνω σχεδόν τρίμηνο αλλά ακόμη έχω πόνο όχι έντονο αλλά δε έχει φύγει εντελώς πρέπει να κάνω ξανά κ τρίτη ενεση

7 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να συζητήσετε το πλάνο θεραπείας με το γιατρό που σας έχει αναλάβει κ γνωρίζει την κλινική εικόνα κ τις απεικονιστικές εξετάσεις σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Εξαρτάται από το είδος του prp που κάνετε και από τη στοχευμένη κινησιοθεραπεία που κάνατε μετά την κάθε έγχυση.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Ναι να κάνετε και 3η,αλλά αν τα ενοχλήματα συνεχιστούν δεν θα κάνετε 4η και 5η.Μετά η κάτι δεν κάνετε καλά με την συντηρητική θεραπεία η χρειάζεστε χειρουργειο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας.Το πρωτόκολλο της θεραπείας με PRP περιλαμβάνει τρείς εγχύσεις,μία ανά 15 με 20 ημέρες, ενώ η θεραπεία γίνεται ακόμα πιο αποτελεσματική όταν πραγματοποιήται ταυτόχρονα και έγχυση υαλουρονικού οξέος. Επίσης χρειάζεται και ενδυνάμωση.
    Με εκτίμηση,
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κηφισιά

  • Καλημερα, δοκιμάστε να κάνετε προλοθεραπεια στον ωμο

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας. Το prp αργεί να βοηθήσει. Οι εγχύσεις συνήθως είναι τέσσερις

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας εάν έχετε κάνει ρήξη του τένοντα θα μπορούσατε να κάνετε και 3η έγχυση, αλλά σε γενικές γραμμές εάν ο πόνος επιστρέφει σημαίνει ότι κάτι υπάρχει που βγάζει τον ώμο σας εκτός ισορροπίας και τον κάνει να πονά. Όπως πχ η θέση της βλάβης, μια βλάβη που βρίσκεται σε μια ανατομική θέση τέτοια που επηρεάζει τα ζεύγη δυνάμεων που χρησιμοποιεί ο ώμος για να κινηθεί θα φέρνει πόνο. Επίσης αυτή η βλάβη έχει την πιθανότητα να μεγαλώσει στατιστικά.

    Τρελλόπουλος Άγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ζωγράφου