• Βλαστοκύτταρα (Πλάσμα πλούσιο σε αιμοπετάλια)
  • Υποβλήθηκε 17/04/2024

Καλησπέρα έχω διαγνωστεί με αρθρίτιδα γόνατος πριν 1.5 χρόνο έκανα μια ένεση υαλουρονικο χαμηλού μοριακου βάρους Τώρα με πονάνε και τα δύο γόνατα Είμαι 55 χρονων Τι με συμβουλεύετε να κάνω καλύτερα ένεση υαλουρονικο ξανά η PRP? Περιμένω με αγωνία την απάντηση σας

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν ανταποκριθούν τα γόνατα σε υαλουρονικου (1 ένεση one shot η 5 ενέσεις συνταγογραφουμενες κάθε χρόνο),τότε κάνουμε pro.Ανταπόκριση σημαίνει σημαντική ύφεση ενόχλημα των σε 2 μηνες από την εγχυση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Εάν υποθέσουμε πως η διάγνωση είναι σωστή, κάποιες ενέσημες θεραπείες μπορούν να βοηθήσουν με τα συμπτώματα, αλλά η αποτελεσματικότητα μειώνεται με τη πάροδο του χρόνου και την επιδείνωση της αρθρίτιδας.

    Αργυρόπουλος Μίλτος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας, δε γράψατε αν μετά το Υαλουρονικο που κάνατε ηρέμησε ο πόνος στο γόνατο. Το κακό και στις δύο περιπτώσεις είναι ότι δεν υπάρχει εγγυημένο αποτέλεσμα!! Σε άλλους ασθενείς θα έχει αποτέλεσμα το PRP και σε άλλους κανένα, όπως και στο Υαλουρονικο. Άρα σε πρώτη φάση θα συνιστούσα να δείτε το κόστος των θεραπειών. Επίσης όσον αφορά το Υαλουρονικο, θα συνιστούσα μια ένεση μεγαλύτερου μοριακού βάρους, που ενδεχομένως να κρατήσει και περισσότερο!

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Και τα δύο έχουν ένδειξη, ιδίως σε αρχόμενη ή μέσης βαρύτητας αρθρίτιδα , με υπέροχη των ενεσεων PRP μακροπρόθεσμα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Μπορείτε να κάνετε προλοθεραπεια ή prp. Kai οι δύο θεραπείες ανήκουν στην ομάδα της regenerative medicine

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας. Λόγω νεαρής ηλικίας η απάντηση εξαρτάται πολύ από τον βαθμό της απόκρισης στην πρώτη ένεση και από το βαθμό των αρθριτικών αλλοιώσεων. Αν για παράδειγμα η πρώτη έγχυση υαλουρονικού βοήθησε και υπάρχει μια αρθρίτιδα σε αρχικό στάδιο, τότε θα είχε νόημα μια ένεση υαλουρονικού και σε δεύτερο χρόνο το prp.

    Ρενιέρης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ψυχικό

  • Θα πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός και να αξιολογήσει τις ακτινογραφίες σας. Ίσως το υαλουρονικό που κάνατε να μην ήταν το κατάλληλο για εσάς. Το prp επίσης μπορεί να σας βοηθήσει ανάλογα με το βαθμό φθοράς στο γόνατο σας

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Θα ξεκινούσα με υαλουρονικό, αν και εξαρτάται από τη βαρύτητα του προβλήματος.

    Πετρουτσάς Ιάσων

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Βούλα