• Βελονισμός
  • Υποβλήθηκε 28/09/2023

Καλησπέρα σας, έχω διαγνωστεί με ημικρανικό ίλιγγο χωρίς να έχω προηγούμενο ιστιρικό και έκανα θεραπεία 2 μήνες με sibellium, Μπ[ορώ να πω πως με βοήθησαν αρκετά. Ενώ είχα κόψει την αγωγή μόμο 2 εβδομάδες, επισκέφθηκα ένα νησί και λόγω της μετακίνησης με τα καραβάκια η αίσθηση της ταλάντωσης επέστρεψε..είναι φυσιολογικό; Η γιατρός μου σύστησε να ξεκινήσω πάλι το sibellium, ένα κάθε βράδυ για 1 εβδομάδα. Θα μπορούσε να με βοηθήσει και ο βελονισμός;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα
    Ο βελονισμός παράλληλα με την ομοιοπαθητική,μπορεί να βοηθήσει στο πρόβλημα σας.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Κάνε και μία ακτινογραφία αυχένα γιατί πολύ πιθανόν ο ίλιγγος ο οποίος και επιδεινώθηκε στο καραβάκι να προέρχεται από τον αυχένα

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Ημικρανικος ίλιγγος είναι πάθηση που ασχολούνται ωρλ και νευρολογος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι, ο βελονισμός μπορεί να ανακουφίσει συμπτώματα όπως τα δικά σας! Σίγουρα χρειάζεται η λήψη της αγωγής όπως σας έχουν ήδη συστήσει καθώς βρίσκεστε σε οξεία φάση αυτή τη στιγμή και οι συνεδρίες του βελονισμού θα προγραμματιστούν ανάλογα και μετά τη λήξη αυτής για τη διατήρηση της ισορροπίας σας και την πρόληψη υποτροπής.

    Αυγουστή Ηλέκτρα

    Βελονιστής

    Θεσσαλονίκη

  • ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

    Περιφεράκης Κωνσταντίνος

    Ιατρός Βιοπαθολόγος - Ειδικός Βελονισμού

    Κολωνός

  • Καλησπέρα σας. Ο ίλιγγος καθώς επίσης και οι ημικρανίες είναι μέσα στις ενδείξεις του βελονισμού.
    Θα μπορούσε ναι να σας βοηθήσει.

    Σαραφίδης Σπύρος

    Βελονιστής

    Ελευθερούπολη