• Βελονισμός
  • Υποβλήθηκε 25/09/2023

ΕΝΔΕΙΚΝΙΤΑΙ Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΒΛΕΦΑΡΟΣΠΑΣΜΟ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται. Πρέπει πρώτα να σας δω για να σας πω αν μπορεί να σας βοηθήσει ο βελονισμός ή κάποια άλλη μέθοδος.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • NAI.EINAI ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΥ ΜΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ

    Περιφεράκης Κωνσταντίνος

    Ιατρός Βιοπαθολόγος - Ειδικός Βελονισμού

    Κολωνός

  • Ρωτήστε οφθαλμίατρο ,όχι ορθοπαιδικό

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητή κυρία, αγαπητέ κύριε,

    σας ευχαριστώ πολύ για την ερωτησή σας. Ο βελονισμός έχει ένδειξη για τη θεραπεία του βλεφαρόσπασμου (τικ) του βλεφάρου. Σύμφωνα με την παραδοσιακή κινέζικη ιατρική ο βλεφαρόσπαρμος μπορεί να οφείλεται σε ανεπάρκεια του Blood και του Qi, όπως επίσης και σε χρόνια σωματική κόπωση και συναισθηματικό στρες. Στη θεραπεία του βλεφαρόσπασμου βελονίζονται ειδικά σημεία που προάγουν ιδιαίτερα το Blood και το Qi στην περιοχή γύρω από τους οφθαλμούς.

    Με εκτίμηση

    Αθανάσιος Κωνσταντέλιας
    Νευροχειρουργός-Βελονιστής

    Κωνσταντέλιας Αθανάσιος

    Βελονιστής

    Ευαγγελισμός