• Βελονισμός
  • Υποβλήθηκε 06/10/2023

Άκανθα φτέρνας κ στα δύο πέλματα.Μπορει ο βελονισμός ν τη θεραπεύσει;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ουσιαστικά μιλάμε για πελματιαία απονευρωσίτιδα! Ο βελονισμός μπορεί να βοηθήσει στο πόνο που προκαλείται αλλά σίγουρα χρειάζεται επιπλέον φροντίδα με φυσιοθεραπείες, διατάσεις και άλλες συντηρητικές μεθόδους. Εξαρτάται πάντα κι από τη διάρκεια του προβλήματος.'Οσο πιο γρήγορα στραφούμε για βοήθεια, τόσο καλύτερα τα αποτελέσματα!

    Αυγουστή Ηλέκτρα

    Βελονιστής

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ..Ο ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΦΙΚΤΗ Η ΠΛΗΡΗΣ ΙΑΣΗ,.ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΩΝ.

    Περιφεράκης Κωνσταντίνος

    Ιατρός Βιοπαθολόγος - Ειδικός Βελονισμού

    Κολωνός

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε , αλλά μάλλον όχι

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Δεν έχω εμπειρία,μπορεί…δοκιμάστε και έγχυση PRP

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Στην περίπτωση σας η έγχυση κορτιζίνης ή prp (πλάσμα) είναι λύση για τη θεραπεία σας

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Θα μπορούσε να βοηθήσει στον πόνο και το οίδημα.
    Για τη θεραπεία του προβλήματος, πρέπει πρώτα να αναγνωρίσουμε την αιτία για την οποία γίνεται συγκέντρωση ασβεστίου που προκαλεί το πρόβλημα, για δώσουμε την κατάλληλη αγωγή .

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Μπορεί να βοηθήσει αρκετά… κ κάποιες φορές να την θεραπεύσει…
    Κ στα δυο πέλματα είναι λίγο σπάνιο… εξεταζουμε σπονδυλική στήλη…
    Υπάρχουν κ ακόμη πιο δυναμικές θεραπείες όπως βιολογικοί παράγοντες , stem cells, τοπικοί και οστικοι αποκλεισμοί, κλπ
    Η άκανθα πτέρνας είναι ουσιαστικά ενθεσοπαθεια της πελματιαιας απονεύρωσης.
    Οι παραπάνω θεραπειες βοηθούν ταχύτερα στην θεραπεία.
    Αν δεν βοηθήσει συστηνεται μαγνητική…

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Η άκανθα πτέρνας είναι περιγραφή ακτινολογικής εικόνας και αφορά ´´εξόστωσή´´από έλξη της πελματιαίας απονεύρωσης. Δε γνωρίζω τι συμπτώματα έχετε.Πάντως δεν γνωρίζω καμία μελέτη που να λέει ότι ο βελωνισμός έχει ένδειξη.Και σίγουρα δε θεραπεύει (αφαιρεί) την άκανθα. Αυτό γίνεται μόνο χειρουργικά και σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αυτό που θα σας βοηθησει είναι η έγχυση prp και οι φυσιοθεραεπίες.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο