• Βαρηκοΐα
  • Υποβλήθηκε 26/05/2023

Recent hearing ability evaluation from an audiologist. recommendation for hearing aids ???

5 ειδικοί απάντησαν

  • It depends on whether a hearing impairment was found during hearing evaluation. In this case you can easily find a hearing aids center in the market.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • I DONT KNOW THE RATE OF HEARING LOSS. IF YOU HAVE MIDDLE OR SEVERE HEARING LOSS YOU NEED HEARING AIDS .WITH THESE THE HEARING IS IMPROVED AND THE POTENTIAL OF THE NERVE IS PRESERVED. THEREBY SLOWLING DOWN FURTHER HEARING LOSS.

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • have you done an audiogram if there is a reduction of hearing that's why they recommended hearing aids

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Do you mean that you received such a recommendation for hearing aids from an audiologist and you are not sure if the recommendation is right? We can confirm, if you like, through a properly done hearing test if you really need hearing aids and find out - advice you which are the best ones for you, if needed

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Further information are necessary , however, I assume that you have been diagnosed with some form of hearing loss. If hearing aids have been suggested several aspects of your hearing loss need to be identified and examined in order to conclude if you hearing aids will indeed improve your hearing, which type should be applied and what other parameters need to be taken into account for you to have the best hearing result with the least adverse effects on your quality of hearing and your life. Following a proper consult all of the above should be resolved.

    Χρυσοβιτσιώτης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Μαρούσι