• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 21/03/2024

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 25 ετών. Πριν 2 περίπου χρόνια όντας φοιτητής ειχα κάποια περιστατικά για εβδομάδες που δεν μπορούσα να κοιμηθω το βράδυ. Με έπιανε ένα ξαφνικό σφίξιμο στον αυχένα που ανέβαινε απότομα προς τα επάνω. Αναγκαστικά κοιμόμουν το πρωί. Είχε επηρεάσει σημαντικά την καθημερινότητα μου με αποτέλεσμα να κλειστώ στο σπιτι και να ψάχνω να βρω τι συμβαίνει. Το κυριότερο είναι ότι εμφανίστηκε και μια ζάλη που κρατάει έως σήμερα. Ανα διαστήματα γινόταν λιγότερο ενοχλητική που δεν την καταλάβαινα πολύ μέσα στην ήμερα. Έκανα αξονική εγκεφάλου ήταν σχετικά καθαρή με κάποιες μικρές ενδείξεις (ίχνη υλικού σε ιθμοειδης και μαστοειδης κυψέλες) ο ΩΡΛ μου είπε ότι όλα είναι εντάξει και δεν σχετίζεται κάπου με την ζάλη. Επισκέφθηκα νευρολόγο και μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο εύρημα στην εξέταση που μου έκανε για να το δικαιολογήσει. Τους τελευταίους 3 μήνες έχει εμφανιστεί ξανά σε έντονη μορφή. Επειδή γυμνάζομαι προ 2 εβδομάδων σήκωσα βάρη και έχω έναν τραυματισμό στην σπονδυλική στήλη που εκδηλώνεται με έντονο σφίξιμο στον αυχένα και στο κρανίο και τη γνάθο. Παρά τη θεραπεία που κάνω δεν βλέπω βελτίωση. Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι οι χρονιές ζαλάδες που εμφανίστηκαν ξανά. Αγχώνομαι για το μέλλον μου και ότι είναι κάτι που δε θα φύγει ποτέ. Τι να κάνω; Που να απευθυνθώ ; Σας ευχαριστώ..

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, θα χρειαστεί να σας δούμε να κάνουμε την κλινική αξιολόγηση η οποία είναι δωρεάν και να σας ενημερώσουμε στην συνέχεια για το τι πρόγραμμα αποκατάστασης πρέπει να ακολουθήσετε. Εάν κατά την διάρκεια της γυμανστικής, εμφανίζονται συμπτώματα θα πρέπει να σταματήσετε την άσκηση γιατί πολύ πιθανόν να την κάνετε με λάθος τεχνική ή αυτή η άσκηση να μην ενδείκνυται για εσάς.
    Μπορείτε να μας καλέστε για να σας ενημερώσουμε περεταίρω.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας! Καρ' αρχήν εφόσον δεν έχετε κάτι σοβαρό από εγκέφαλο,μάτια κλπ δεν χρειάζεται πανικός.Κατα δεύτερον επειδή τα σφιξιματα αυτά στο κεφάλι και στην γνάθο αλληλοεπηρεάζονται θα πρέπει να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό σε γναθοπροσωπικό πόνο ( η κροταφογναθική άρθρωση μπορεί να φέρει και πονοκέφαλο ή ζαλαδα) συν κάποιον φυσικοθεραπευτή ο οποίος θα ασχοληθεί μαζί σας συνολικά μετά από μια καλή αξιολόγηση του ιστορικού και των συμπτωμάτων σας κλπ.
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο να σας βοηθήσουμε,καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Να μιλήσετε με νευρολογο για διαχείριση κεφαλαλγίας κ άγχους

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Προφανώς χρειάζεται μια ενδελεχή αξιολόγηση κινησιολογικά προφανώς να είναι ένα αυχενικό σύνδρομο με ενδείξεις προπτωσης μεσοσπονδύλιου διαστήματος .οι ζαλάδες οφείλονται στη ανώτερη αυχενική μοίρα
    Έγκαιρη αποκατάσταση και φυσικοθεραπεία

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • αρχικά πρέπει να αποκλείσετε διάφορες παθολογίες που αφορούν τις ζαλάδες με επίσκεψη σε ΩΡΛ και νευρολόγο πράγμα που έχετε κάνει. Απο εκεί και μετά μπορείτε να επισκεφθείτε ειδικευμένο φυσικοθεραπευτή στο manual therapy μήπως τα συμπτώματα αυτά σχετίζονται με τον αυχένα σας και να διερευνήσετε την πιθανότητα το στρες να επηρεάζει και να παίζει κάποιο πρόσθετο ρόλο στα συμπτώματα αυτά

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Θα σύστηνα για εσας μια εξατομικευμένη παρέμβαση φυσικοθεραπείας με εξειδικευμένες ασκήσεις για τον αυχένα και θεραπεία χαλάρωσης με ειξειδικευμένη μαλαξη για τους μυς και βιοσυντονισμό για την γενικότερη μείωση του στρες. Χρειάζεστε ολιστική αντιμετώπιση από Φυσικοθεραπευτή

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ορθοπαιδικη εξεταση και ελεγχος της αυχενικης μοιρας

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης