• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 19/04/2024

Καλησπέρα σας! Πολλές φορές κατά την διάρκεια άσκησης, αλλά και μη, νιώθω μια έντονη πίεση, ίσως να υπάρχει και μούδιασμα, στο πίσω μέρος του κεφαλιού, σαν να είναι έτοιμο να εκραγεί, που μερικές φορές επεκτείνεται προς το πίσω μέρος του αριστερού αυτιού καθώς και προς το επάνω μέρος του κεφαλιού που βρίσκεται ο εγκέφαλος. Επίσης νιώθω σε άσχετε στιγμές μια πίεση, μούδιασμα στο δεξί μου πόδι μεταξύ γονάτου και ισχίου (μπούτι). Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει κάτι μεταξύ του ποδιού μου και του παντελονιού μου. Τι μπορεί να έχω; Που να απευθυνθώ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Σε πρώτη φάση σε ορθοπαιδικό, φαίνεται να υπάρχει στον αυχένα μια αυξημένη τάση αν φεύγει άμεσα μετά την άσκηση είναι σχετικά φυσιολογικό,στο πόδι μάλλον υπάρχει παροδική πίεση σε κάποιο νεύρο που προκαλεί αυτήν την διαφορά στην αίσθηση!
    Καλή συνέχεια! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Θα σας πρότεινα αρχικά θεραπευτική μάλαξη καθώς τα συμπτώματα μπορεί να είναι μυικής προέλευσης

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ξεκινήστε από νευρολογο και μετά ορθοπαιδικο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Περιγράφετε κάτι που μοιάζει με κεφαλαλγία ή ημικρανία.
    Μιληστε με τον παθολόγο σας ή κάποιο νευρολογο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Να απευθυνθείτε σε ειδικούς αποκατάστασης όπως φυσικοθεραπευτές δείχνει σαν κεφαλαλγία τύπου τάσης θα πρότεινα αποκατάσταση στην αυχενική μοίρα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Έτσι όπως περιγράφετε τα συμπτώματα που παρουσιάζετε, πρέπει να απευθυνθείτε σε νευρολόγο.

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία