• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 19/05/2024

Καλησπέρα σας εδω κα δεκα μερες ξεκινησε ενας ξαφνικος πονος σαν ψυξη στην περιοχη του αυχενα με μουδιασμα στην ιδια πλευρα του χεριου και μυικη αδυναμια ενω ταυτοχρονα υπαρχει αν διαστηματα πονος και μουδιασμα στην ιδια πλευρα του προσωπου. Τις επομενες μερες το μουδιασμα επεκταθηκε στα κατω ακρα απο τον αστραγαλο και μεχρι τα δαχτυλα του ποδιου καθως και στο αριστερο χερι απο τον καρπο και κατω ενω υπαρχουν και μυικες συσπασεις -οχι συχνες-. Υπάρχει περιπτωση καποια αυχενικη δυσκοκοιλη να προκαλει μουδιασμα σε προσωπο χερια και ποδια? ή ειναι κατι άλλο?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν υπάρχει αυχενική δισκοκηλη θα φανεί στην μαγνητική προφανώς θα υπάρχει κάποια αυχενική προπτωση ετσι όπως περιγράφετε τα συμπτώματα
    Θα μπορούσατε ν απευθυνθείτε σε ειδικό φυσικοθεραπευτή για παιρεταιρω αξιολόγηση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!μια κήλη στον αυχένα μπορεί να κάνει συμπτώματα και στα πόδια μόνο αν πιέζεται ο νωτιαίος μυελός , ο πόνος στο πρόσωπο μπορεί και να σχετίζεται με τον αυχένα, αλλά καλό είναι να πάτε σε έναν καλό ορθοπαιδικό σπονδυλικής στήλης ή νευροχειρουργό να σας εξετάσει αναλυτικά και να σας καθοδηγήσει!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα
    Ναι μπορεί αλλά θα πρέπει να είναι μεγάλη κοίλη...δείτε έναν ορθοπαιδικό

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Μάλλον δε μπορεί μία αυχενική δισκοκήλη να τα προκαλεί όλα αυτά
    Θα πρότεινα να σας δει νευρολόγος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος