• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλημέρα σας.εδω κ 2 μέρες έχω μαχαιριές σε όλοι την αριστερή πλευρά πίσω από το αυτι.εκανα αξονική πριν 3 χρονιά κ εδειξεαρχομενες οστεοφυτικες αλλοιώσεις των σπονδυλικών σωμάτων.στο επίπεδο Α4-Α5 μικρή οπίσθια κεντρική προβολή του μεσοσπονδύλιου δίσκου κ στο επίπεδο Α5-Α6 παρατηρεί στενωση του μεσοσπονδύλιου με οπίσθια κεντρική προβολή η οποία προκαλεί πιεστικά φαινόμενα επί του μινιγγικου σάκου.δεν μου προτείνανε η γιατροί τίποτα κ περνώ παυσίπονα..συγνώμη για το κείμενο αλλά έχω απελπιστει

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας!Ναι δυστυχώς γίνεται αυτό καμιά φορά. Είναι ξεκάθαρα ελλιπής αντιμετώπιση, αν δεν χρειάζεται χειρουργείο , αφήνουν την κατάσταση χωρίς να προτείνουν κάτι. Τα φάρμακα κάνουν συμπτώματικη αντιμετώπιση που ναι μεν χρειάζεται κάποιες φορές, όμως δεν αντιμετωπίζουν την αιτία του προβλήματος!
    Χρειάζεται μια εξέταση - αξιολόγηση και ανάλογα φυσικοθεραπεία με αποφόρτιση στον αυχένα, τεχνικές αποσυμπίεσης του νεύρου και του μεσοσπονδύλιου δίσκου, αναλγησίας και τελικά ασκήσεις αποκατάστασης!
    Kαλή συνέχεια και περαστικά σας,αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Θέλετε μαγνητικη αυχενικής μοίρας και ορθοπαιδική εξέταση.Τα συμπτώματά σας θυμίζουν αυχενική δισκοκήλη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΜΕ TECAR ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ MAITLAND

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Ξ οπίσθια αυχενική προβολή δημιουργεί αυτόν τον ανακλαστικό πόνο στην περιοχή του αυτιού
    Δεν βοηθούν τα παυσίπονα μόνο η φυσικοθεραπευτικη αποκατάσταση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Η αξονική που κάνατε πριν 3 χρόνια δεν δίνει απάντηση για αυτό που νιώθετε σήμερα.
    Το καλύτερο είναι να σας εξετάσει κάποιος κ να σας προτείνει κάποια θεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα σας βοηθούσαν παρεμβάσεις για την μείωση του πόωου. Ηλεκτροβελονισμός, και θεραπευτική μάλαξη. Επικοινωνήστε μαζί μου

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Τα ευρήματα της μαγνητικής που αφορούν το Α4-5 και Α5-6 δε σχετίζονται καθόλου με το σύμπτωμα που περιγράφετε. Χρειάζεται να σας εξετάσει κάποιος κλινικά. Βρείτε κάποιον φυσικοθεραπευτή με εξειδίκευση στο manual therapy για μια αξιολόγηση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα