• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 06/04/2024

Καλημέρα, όταν διαπιστώνεις ότι το παιδί σου που έχει ζωηρό βλέμα και δείχνει φυσιολογικό για την ηλικία του - επαναλαμβάνει το μπαμπά, μαμά στην ηλικία 1+ , ξαφνικά αφού κάνει το τριπλό εμβόλιο MMR (Ιλαρά - Παρωτίτιδα - Ερυθρά) το βλέμα του γίνεται απλανές, δεν ανταποκρίνεται σε κάλεσμα - εντολή και κόβει την όποια ομιλία, πώς να μην σκέφτομαι ότι μπορεί κάτι να ευθύνεται το εν λόγω εμβόλιο; Σε ερώτημα που υπέβαλα νωρίτερα σε παιδίατρο μου είπε ότι ξεχωριστά εμβόλια υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό. Το παιδί μου 4 μιση χρονών και εξακολουθεί να μην έχει λόγω (μόνο μπαμπαλίζει) & δεν αυτοεξυπηρετείται. Στα 6 του χρόνια αρνούμαι κατηγορηματικά να του κάνω τη 2η δόση mmr. Ποιες εναλλακτικές υπάρχουν;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα.
    Λυπάμαι πολύ για τις δυσκολίες που συναντά το παιδί σας. Παρότι θα ήταν ευτυχές για όλους μας να ήταν η αιτία το εμβόλιο (απλά θα σταματούσαμε να το κάνουμε και θα λύναμε τα προβλήματα όλων), "δυστυχώς" για τις αναπτυξιακές δυσκολίες (και ευτυχώς για την καταπολέμηση των νόσων αυτών) το εμβόλιο δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τις δυσκολίες που έχει το παιδί σας, ή οποιοδήποτε άλλο παιδί στον πλανήτη.

    Ρενιέρης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν υπάρχει κάποιο Εμβόλιο Που να έχει τέτοιο τις παρενέργειες. Φαντάζομαι θα σας έχει ενημερώσει και παιδίατρο σας. Καλό θα ήταν αν δεν έχετε πάει ακόμα να συμβουλευτείτε ένα παιδίατρο αναπτυξιολόγο ο οποιος θα αξιολογήσει το παιδί για να μπορέσει να ξεκινήσει πρόγραμμα παρέμβασης.

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, δεν είμαι παιδίατρος ωστε να μπορέσω να σας βοηθήσω σχετικά με τα εμβόλια. Θα μπορούσατε αρχικά να ζητήσε μια αξιολόγηση απο έναν αναπτυξιολόγο ή παιδοψυχίατρο σχετικά με την καθυστέρηση στον προφορικό λόγο και την αυτοεξυπηρέτηση του παιδιού.

    Κούκη Σοφία

    Ειδικός Παιδαγωγός

    Άγιος Δημήτριος