• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 27/01/2024

Χαιρετώ! Κάνω απονεύρωση και στο επόμενο ραντεβού ο οδοντίατρός μου μου είπε ότι τελειώνουμε τη διαδικασία. Εγώ εδώ και λίγες ημέρες έβγαλα απόστημα πάνω από αυτό το δόντι. Είναι φυσιολογικό; ( θα ενημερώσω εννοείται και τον γιατρό μου) Επίσης, η θήκη μπαίνει αμέσως μετά την απονεύρωση ή πρέπει να περιμένω γιατι αυτό μου έδωσε να καταλάβω ο γιατρός. Ανησυχώ γιατι μετά από απονεύρωση που έκανα σε συνάδελφό του δεν μπήκε θήκη ποτέ ούτε εγώ ενημερώθηκα για το αν έπρεπε να περιμένω ή να κλείσω ραντεβού για αυτήν με αποτέλεσμα το απονευρωμένο δόντι να μην τα πηγαίνει καλά και κατά καιρούς να πονάει ( ενώ δεν έχω πρόβλημα σε κάποιο κοντινό του όπως μου είπαν μετά από εξέταση). Σας ευχαριστώ πολύ!

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Δεν ειναι καθολου φυσιολογικο, σημαινει οτι δεν εχει ολοκληρωθει η απονευρωση σωστα, καλό ειναι να να σας δει καποιος με ενδοδοντικό μικροσκόπιο, να εντοπισει τη βλαβη και να βγαλει το πυον απο το δοντι, ωστε να σωθει και να μην υπαρχει και το αποστημα.

    Η θηκη μπαινει οταν γινει αριστη απονευρωση και δεν υπαρχει πιθανοτητα να επαναληφθει η απονευρωση.
    Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Θα πρεπει να ανανεωθει το φαρμακο που σας εχει βαλει,ωστε να φυγουν εντελως ολα τα κλινικα συμπτωματα.Τοτε μονο μπορειτε με ασφαλεια να ολοκληρωσετε την απονευρωση.Οσον αφορα την θηκη,συνηθως αμεσως μπαινει,ωστοσο,αν ενα δοντι ειχε εντονη συμπτωματολογια,τοτε σε αυτες τις περιπτωσεις περιμενουμε ενα μικρο διαστημα και μετα την βαζουμε.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν είναι φυσιολογικό να κάνει απόστημα. Θα πρέπει να περιμένετε λίγο καιρό για την θήκη να υποχωρήσουν τα συμπτώματα εντελώς.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Για να βγει αποστημα σημαινει οτι ισως ηταν ηδη νεκρο το δοντια.το αποστημα για να σχηματιστει χρειαζεται καποιο χρονο,συγκεκριμενα βδομαδες η μηνες.η θηκη δεν προστατευει το δοντι απο τον πονο,αλλα απο τυχον σπασιμο του επειδη ενα απονευρωμενο δοντι ειναι ιδιαιετερα ευθραυστο χανοντας την ζωτικοτητα του.μπαινει μετα την ενδοδοντικη θεραπεια κ συνηθως ο οδοντατρος το προτεινει ως συνεχεια της θεραπειας.μπορει να μπει αμεσα,μπορει να μπει κ μετα απο ενα 6μηνο εφοσον ειμαστε σιγουροι οτι το δοντι παει καλα (συγκεκριμενα στα νεκρα δοντια οπου το εξαμηνο ειναι ενα ασφαλες διαστημα για να συμπερανουμε κατι τετοιο).

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μετά την ολοκλήρωση μιας θεραπείας σε χρονικό διάστημα 2 εβδομάδων περίπου, αν δεν υπάρχουν ενοχλήσεις ξεκινά η διαδικασία τοποθέτησης της θηκης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Είναι απολύτως φυσιολογικό, μπορεί απλά, να καθυστερήσει την διαδικασία. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Κανονικά μετά την απονεύρωση θα πρέπει να μπαίνει θήκη για να προστατευθεί από ενδεχόμενο κάταγμα του δοντιού λόγω του αποδυναμωμένου δοντιού από την απονεύρωση. Όσο για το απόστημα θα σας πει ο συνάδελφος,διότι πρέπει να μη υπάρχει απόστημα ώστε να κλειστεί το δόντι μόνιμα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δυσκολα, να κρίνω. Οι ενδοδοντική θεραπεία απαιτεί ραντεβού, 1, ή 2.

    Η θήκη επισης.,οπότε πρωτα το ενα μετα το αλλο

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα