• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να γίνει απονευρωση με αναισθησία ,ίσως μέθη . Έχω μεγάλο θέμα με κρίσεις πανικού και αδυνατω να υποστώ την διαδικασία. Δεν μπορώ πολύ ώρα το στόμα ανοιχτό νιώθω ότι πνίγομαι. Δεν μπορώ να καταπιω το σάλιο μου με ανοιχτό στόμα. Σας παρακαλώ απαντήστε μου κάτι ενθαρρυντικό είμαι σε απόγνωση. Κάποια συμβουλή σας. Ευχαριστώ πολύ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να ξεπεράσετε τους φόβους σας. Μία καλή λύση είναι να βρείτε τον κατάλληλο οδοντίατρο που θα σας γεμίσει ψυχολογικά και θα σας βοηθήσει να ξεπεράσετε μαζί το πρόβλημα σας καθώς αν δεν μπορείτε να ακολουθήσετε μια σειρά απο οδοντιατρικές εργασίες δυστυχώς θα αποκτήσετε θέμα και σε άλλα δόντια σας.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ισως σε καποιο νοσοκομειο θα μπορουσατε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όλα μπορούν να γίνουν, με σωστή προσέγγιση και επικοινωνία μεταξύ γιατρού και ασθενούς

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΕΚΛΓΙΚΕΥΣΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΤΗΝ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΗ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΤΕ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Μπορει να γινει,αλλα σε νοσολομειακο περιβαλλον.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπαρχουν οδοντιατρεια που εκτελουν οδοντιατρικες εργασιες χρησημοποιωντας μεθη για την αναισθησια του ασθενους παντα υπο τον ελεγχο αναισθησιολογου που παραβρισκεται στις εργασιες. Περαν τουτου παντως, κατοπιν συννενοησης με τον οδοντιατρο σας,θα μπορουσαν να γινουν πολλα σπαστα ολιγολεπτα ραντεβου, να παρετε καποιο χαλαρωτικο πριν την επισκεψη σας κ.α.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορείτε να πάρετε ένα αγχολυτικό πριν πάτε στον οδοντίατρο και θα σας περάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Η μέθη μέχρι στιγμής δεν επιτρέπεται στα ιδιωτικά οδοντιατρεία. Οπότε με εξαίρεση τη γνωστή τοπική αναισθησία, όλες οι υπόλοιπες μορφές αναισθησίας απαιτούν νοσοκομειακό περιβάλλον και την παρουσία αναισθησιολόγου.

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • Με ειδικη συνεννοηση θα μπορουσε να γινει μεθη, ομως λογω της παρουσιας αναισθησιολογου το κοστος θα ανεβει σημαντικα. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Γίνεται, αλλά δεν γνωρίζω πόσο θα κοστίσει. Αυτό μόνο σε κάποια κλινική θα μπορούσατε να το κάνετε. Χρειάζεται αναισθησιολογο.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Πάντα στις απονευρωσεις κάνουμε αναισθησία

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Γενικά αν πάτε σε κάποιον εξειδικευμένο οδοντίατρο η ενδοδοντικη θεραπεια ειναι ανώδυνη και αρκετά γρήγορη δεν νομιζω ότι υπάρχει λόγος να μπείτε σε περιττά έξοδα.

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές