• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 08/03/2024

Σε απονευρωμενο δόντι από 15ετιας άρχισε μια ενόχληση. Σε πανοραμική ακτινογραφία φάνηκε φλεγμονή. Ο οδοντίατρος είπε ότι χρειάζεται επιπλέον απεικόνιση και με παρέπεμψε να πάω σε ενδοδοντολογο. Επίσης είπε ότι ίσως να χρειαστεί χειρουργείο και ότι τα φάρμακα δεν είναι για αυτή την περίπτωση. Η ενόχληση είναι παροδική και όχι έντονη, υπάρχει περίπτωση να " περάσει" αν το αφήσω ; Υπάρχει περίπτωση να γίνει μεγαλύτερη ζημιά;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Πολύ σωστά σας συμβούλεψε Ακολουθήστε αυτά που σας είπε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Χρειαζεστε θεραπεια και οχι φυσικα χορηγηση φαρμακων που δεν αποτελει θεραπεια , χρειαζεται εξεταση καθως δεν εχω πληρη εικονα απο την περιγραφη σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να ακολουθήσετε την συμβουλή του οδοντιάτρου σας κ να επισκεφθείτε ενδοδοντολογο. Μην παραμελείτε τέτοιες καταστάσεις. Όσο τις αφήνετε να χρονίζουν, δημιουργούν μεγαλύτερη οστική καταστροφή ακρορριζικά του δοντιού, αυξάνουν την πιθανότητα απώλειας του κ ελλοχεύουν κινδύνους πιο έντονων ενοχλήσεων στην περιοχή. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σιγουρα χειροτερα θα ειναι αν το αφησετε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν πρόκειται να περάσει.Εμπιστευθειτε τον συνάδελφο.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλό θα είναι να το αντιμετωπίσετε
    Δεν θα περάσει μόνο του αλλα ακόμα και να σας αφήσει χωρίς συμπτώματα για κάποιο διάσημα δεν θα σας ξεχάσει τελείως…

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα μπορουνα να γινει με επιφυλαξη επαναληψη της ενδοδοντικης θεραπειας η να δωθει λυση χειρουργικα κανοντας ακρορριζεκτομη αν υπαρχουν οι ιδανικες συνθηκες.με αντιβιωση ο πονος θα υποχωρησει,αλλα μπορει να ξαναεμφανιστει.μονιμη λυση μπορει να δωθει μονο με καποια θεραπεια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η αυτόματη ίαση δεν είναι ποτέ καλή...

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Συνήθως οι υποτροπές είναι με έντονα συμπτώματα. Μην το αφήσετε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Υπάρχει περίπτωση και για τα δύο. Να πάτε στον ειδικό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Καλύτερα να επισκεφθείτε έναν ενδοδοντιστη γιατί μπορεί να προχωρήσει η φλεγμονή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό