• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 01/03/2024

Πριν 4 μηνες μετα απο πονο που ειχα εντονο ,εκανα απονευρωση σε τραπεζιτη στο πανω μερος. Μετα απο 4 μηνες που δεν ειχα προβλημα, αρχισε να ποναει και παλι το δοντι.Δεν μπορω να μασησω. Τί μπορει να συμβαινει στο δοντι?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται ακτινογραφικός έλεγχος ότι και να πω θα είναι υπόθεση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Χρειαζεται εξεταση και ακτινογραφικος ελεγχος.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Αν είναι το ίδιο δόντι κάτι έχει πάει πολύ στραβά.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Κανονικά δεν θα έπρεπε να σας ενοχλεί.Σε πρώτη φάση θα πρέπει να γίνει ακτινογραφία και κλινική εξέταση.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ισως να μην εγινε σωστα η αποονευρωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Εφοσον η απονευρωση εχει γινει οπως πρεπει,μπορει ειτε να εχει γινει καποιο καταγμα,ειτε η ενοχληση να προερχεται απο σφιξιμο η' τριξιμο των δοντιων

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εχω πολυ λιγες πληροφοριες για να σας απαντησω υπευθυνα.. Πολλα πραγματα ορισμενα απο αυτα ειναι :

    1) Να μην εχει γινει καλη απονευρωση
    2) Να ειναι αλλο δοντι υπευθυνο
    3) Να ενοχλει καποιο ουλο
    4) Να χρειαζεται εξαγωγη καποιο δοντι

    Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Απαιτείται κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση του δοντιού για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ενδοδοντικη θεραπεία (απονεύρωση) που έγινε ή εάν δημιουργήθηκε τυχόν κάταγμα σε κάποιο τοίχωμα του δοντιού. Στην πρώτη περίπτωση γίνεται επανάληψη της θεραπείας, στην δεύτερη περίπτωση το δόντι έχει "αμφίβολη" πρόγνωση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ίσως δεν είχε βρεθεί κάποιος από τους ειδικούς σωλήνες. Εκτός αν είναι κάποιο γειτονικό δόντι και αντανακλάται ο πόνος. Καλύτερα να επισκεφτείτε τον οδοντίατρο που το έκανε

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου