• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 13/04/2024

Καλησπέρα ,θέλω πραγματικά βοήθεια . Είχα ένα πολύ παλιό σφράγισμα εδώ και 40 χρόνια (είμαι 48 ετών). Μετά απότόσο καιρό άρχισαν οι ενοχλήσεις ευαισθησία στο κρύα και ζεστά ροφήματα,, πόνοι. Πήγα στο οδοντίατρο πάμε για απονεύρωση μου είπε. Δεν με έπιανε η αναισθησία. Μου έκανε δεν σας λέω ψέματα 5 ενέσεις και εγώ εντελώς μουδιασμένη και ο ιατρός να μην μπορούσε να προχωρήσει στην επόμενη διαδικασία, μιλάμε για φοβερούς φρικτούς πόνους. Μετά από τρεις επισκέψεις με την απόφαση μου έκανε ένα απλό σφράγισμα. Άντεξα σχεδόν ένα χρόνο, ένιωθα πάντα αυτή την ευαισθησία,ο πόνος πηγαινοερχόταν,δεν έτρωγα σαν άνθρωπος, δεν μπορούσα να μασήσω, μόνο μαλακές τροφές. Εδώ και δύο εβδομάδες άρχισαν πάλι οι φρικτοί πόνοι κάθε μέρα με δυνατά παυσίπονα και τίποτα έκλαιγα συνέχεια. Πήγα σε ένα άλλο οδοντίατρο ο οποίος επιχείρησε πάλι να κάνει απονεύρωση, το άνοιξε το καθάρισε, έχω πάει δύο φορές τον παρακάλεσα να μου κάνει εξαγωγή δοντιού, δεν συμφώνησε. Θα πρέπει να τον σώσουμε αξίζει η προσπάθεια, είναι γερό δόντι ναι μεν ταλαιπωρίμενο και κουρασμένο αλλά αντέχει ακόμα. Όμως εγώ συνεχίζω να πονάω πολύ δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις της καθημερινότητας. Τι με συμβουλεύετε να κάνω, υπομονή όπως μου είπε ο οδοντίατρος μου ή να προχωρήσω στην εξαγωγή. Να σας υπενθυμίσω όμως ότι και τίς δύο φορές που έβγαλα δύο δόντια υπέφερα αρκετά σχεδόν ένα μισή μήνα με πόνους,σαν να ήταν ακόμα τα δόντια εκεί μέσα, η πληγή δεν κλεινόταν, έπαθα ξηρό φατνιο, τι να σας πω...με έχει πιάσει η απελπισία. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Το δοντι ειναι νεκρο.το σφραγισμα που σας εκανε ο πρωτος οδοντιατρος δεν βοηθησε σε κατι,ηταν περιττο.επρεπε να ολοκληρωσει την απονευρωση.η αναισθησια δεν σας επιανε,γιατι το κατω φατνιακο νευρο πολλες φορες αν δεν ακολουθηθει η σωστη τεχνικη δεν μουδιαζει ευκολα.σχετικα με τη δευτερη προσπαθεια που εκανε ο επομενος γιατρος ειναι στην δικη του κριση αν βγαλει το δοντι η θα επαναλαβει την θεραπεια.η τελικη ομως αποφαση ειναι δικη σας.αν εχετε ακομα υπομονη περιμενετε να δειτε τα αποτελεσματα μηπως σωθει το δοντι,αν ομως συνεχισει ο πονος τοτε βγαλτε το κ βαλτε μια ακινητη εργασια (γεφυρα) η καποιο εμφυτευμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν η απονεύρωση δεν αποδώσει εφόσον γίνει σωστά, η εξαγωγή είναι η λύση
    Θα σας πρότεινα να κάνετε απονεύρωση σε ειδικό ενδοδοντιστη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Λυπαμαι για την ταλαιπωρια σας, χρειαζεται κατιδιαν εξεταση και συζητηση ολων των πιθανων θεραπειων εαν εξακολουθειτε να πονατε.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η αντιβιωση θα σας βοηθουσε σημαντικα.Επισης θα ελεγα να κοιταξετε μην τυχον καποιο διπλανο δοντι εχει προβλημα και συμβαλλει ταυτοχρονα στην επιδεινωση της καταστασης σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Γενικά τα δόντια προσπαθούμε να τα σωσουμε

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές