• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 21/03/2024

Καλησπέρα σας. Στο δόντι μου στην άνω γνάθο δεξιά το προ-τελευταίο, το είχα κάνει απονεύρωση το 2017, και τώρα έχει κάνει απόστημα για 2η φορά, πήγα σε ενδοδοντολόγο και μου έβγαλε ακτινογραφία και είπε δεν μπορεί να γίνει επαναληπτική απονεύρωση, και με έστειλε σε γναθοχειρουργο για ακροριζεκτομη. Πήγα και μου είπε ότι η μία ρίζα από τις 3 δεν έχει καθαριστεί μέχρι μέσα και γι αυτό έχει κάνει το απόστημα και μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε ακροριζεκτομη. Θα σωθεί το δόντι με την ακροριζεκτομη ή καλύτερο θα ήταν η εξαγωγή; Είμαι 25 ετών

6 ειδικοί απάντησαν

  • Η ακροριζεκτομη διασωνει το δοντι,η επιλογη μεταξη αυτης και της εξαγωγης εξαρταται απο την προγνωση της θεραπειας απο τον θεραποντα γιατρο.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Σαφώς και θα σώσετε το δόντι σας με την ακρορριζεκτομη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μπορεί να σωθεί αλλά για να έχει αποτελέσματα η ακροριζεκτομη κ επιτυχία θα πρέπει να υπάρχει μια καλή πρόσφατη απονεύρωση μπορείτε να πάρετε κ την γνώμη ενός δεύτερου ενδοδοντιστη κ μετά το συζητάτε πάλι με τον γναθοχειρουργο
    Αυτή εινσι η προσωπική μου αποψη

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Aν το αποστημα δεν ειναι τοσο μεγαλο θα μπορουσε να σωθει το δοντι κ με ακρορριζεκτομη.μπορειτε να δοκιμασετε ετσι αρχικα κ αν παει κατι στραβα το βγαζετε.αυτο φαινεται συνηθως μεσα σε εξι μηνες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Η ακροριζεκτομή αν γίνει σωστά, έχει 95% επιτυχία. Επίσης με την ακροριζεκτομή κρατάτε το φυσικό σας δόντι (για όσο καιρό αυτό είναι λειτουργικό και χωρίς συμπτώματα), ενώ αν προχωρήσετε κατευθείαν στην εξαγωγή θα πρέπει να το αντικαταστήσετε (πιθανά με κάποιο εμφύτευμα.)

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα. Αλλά θα πρότεινα να το προσπαθήσετε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα