• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 19/06/2023

Καλησπέρα σας έχω πάρει 4-5 ιατρικές γνωματεύσεις ο καθένας δινει το δικες του επιστημονικες γνωσεις δε μπορώ να ξέρω ποιο είναι το σωστό-έχω παλιά απονευρωση (15 ετών) στο δοντάκι αυτό το τελευταιο μέσα αριστερά κάτω έχω πανοραμική πρόσφατη (2 ημερών) που δειχνει μια μικρή κυστουλα στη ρίζα - πάντως σας ευχαριστώ θερμά όλους τους γιατρούς για τις πολύ χρήσιμες απαντήσεις σας -

16 ειδικοί απάντησαν

  • Να επισκευτείτε ειδικό ενδοδοντολόγο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Το γεγονος οτι το δοντι ειχει κυστουλα στην ριζα, το πιο πιθανο(αν και για πιο σιγουρα θα προτιμουσα να δω την ακτινογραφια) ειναι να χρειαζεται επαναληψη της ενδοδοντικης θεραπειας(απονευρωσης).

    Σαπουντζάκη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό Οδοντίατρο ενδοδοντολόγο που είναι εξειδικευμένος σε ενδοδοντικές θεραπείες.

    Ηλιόπουλος Νικήτας

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Χρειάζεται να βρείτε έναν γιατρό που να εμπιστευθείτε και να συνεργαστείτε μαζί του. Οι πολλές διαγνώσεις δεν βοηθούν.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπερα σας.Συνηθως για τετοια περιστατικα μια αξονικη CBCT μπορει να δωσει παραπανω φως σχετικα με το αν προκειται για καποια κυστη,ή αν προκειται για μια περιακρορριζικη αλλοιωση.Αν χρειαστει κατι περαιτερω,ισως ενας ενδοδοντιστης μπορει να βοηθησει ακομα πιο αποτελεσματικα!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εχει συμπτωματα?εχετε βγαλει και τοπικη ακτινογραφια στο ιατρειο?ολα αυτα χρειαζονται για να σας ενημερωσουμε ορθοτερα

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Καλημέρα σας. Το μέγεθος της κύστης είναι αυτό που θα οδηγήσει στην απόφαση για το σχέδιο θεραπείας που θα ακολουθηθεί. Το ενδεχομενο μιας επανάληψης της ενδοδοντικης θεραπειας ή ακροριζεκτομης θα πρέπει να συζητηθούν πρωτίστως.. αν κατά την κρίση του γιατρού σας ή πρόγνωση μιας τέτοιας θεραπείας είναι αμφίβολη, τότε θα σας υποδείξει τη λύση της εξαγωγής.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,θα μπορούσατε να επαναλάβετε την ενδοδοντική θεραπεία σε κάποιον ενδοδοντιστή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν κανατε σαφες το ερωτημα σας ομως....παρακαλω ξανα διατυπωστε το.γενικα παντως αν εχει κυστη σημαινει οτι ειναι νεκρο κ καλο ειναι αν εχει καποια συμπτωματα να εξαχθει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πολλές φορές υπάρχουν διαφορετικά σχέδια θεραπείας. Δεν σημαίνει ότι κάποιος κάνει λάθος. Συζητήστε με βάση αυτά που εσείς θέλετε και με υπόψιν το κόστος.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά για να εκτιμηθεί η κατάσταση του δοντιού θα χρειαστεί οπισθοφατνιακή ακτινογραφία και όχι πανοραμική (η οπισθοφατνιακή είναι αυτή που βγάζει ο οδοντίατρος στο ιατρείο). Από εκεί και πέρα εφόσον δεν έχουμε προτέρα ακτινογραφική κατάσταση του δοντιού για να γνωρίζουμε αν αυτή η κύστη δημιουργήθηκε το τελευταίο χρονικό διάστημα ή προϋπήρχε, θα πρέπει να δούμε τρία πράγματα :
    1) Πιθανά συμπτώματα
    2) Ποιότητα της ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωσης)
    3) Ανάγκη για προσθετικη αποκατάσταση (να μπει μια θήκη ή να χρησιμοποιηθεί αυτό το δόντι ως στήριγμα σε μια γέφυρα)
    Συμπερασματικά και χωρίς να έχω κλινική εικόνα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Για να δούμε πόσο μεγάλη ή μικρη είναι η κύστη που λέτε θα πρέπει να γίνει ακτινογραφια εντοπισμένη στο συγκεκριμένο δόντι ( οπισθοφατνιακη ακτινογραφια) καθώς η πανοραμική προκαλεί παραμορφωσεις στην εικόνα. Εφόσον το δόντι είναι ασυμπτωματικο και η διάμετρος της κυστης παραμένει σταθερή τότε το δόντι καλό είναι να μπει σε κύκλο επανεξετάσεων ( αν εξάμηνο).Αν η κύστη μεγαλώσει ή το δόντι γίνει συμπτωματικο τότε θα πρέπει να προχωρήσουμε σ επανάληψη ενδοδοντικης θεραπείας (απονεύρωση)

    Καλτσάς Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Δεν έχω δει την ακτινογραφικη εικόνα για να μπορώ να πω. Αλλά δεν είπατε κάτι βασικό... υπάρχει ενόχληση? Ή ήταν τυχαίο εύρημα?

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Έχετε συμπτώματα; Έχετε Παλαια ακτινογραφία για σύγκριση ; Αυτή η κυστουλα υπήρχε απο τότε που πρώτο έγινε η απονεύρωση ; Τι διαστάσεις έχει ; Θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε έναν ειδικό για να σας δώσει την σωστή απάντηση για εσας

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Η κυστική βλάβη δεν αποτελεί διάγνωση που γίνεται ακτινολογικά, είναι διαφορική διάγνωση. Εγώ δεν μπορώ να σας πω την δική μου γνώμη , εφόσον δεν δω την ακτινογραφία αλλά θα σας συμβουλέψω να κάνετε αξονική τομογραφία κωνικης δέσμης με διάγνωση για να είστε σίγουρος, από την τρισδιάστατη απεικόνιση το ακριβές είδος βλάβης. Τα άλλα είναι απλά διαφορικές διαγνώσεις

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Για ασφαλή απάντηση θα χρειαστεί οπωσδήποτε πλήρης κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος .

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια