• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 18/04/2024

Καλησπέρα, πριν από 1 εβδομάδα πήγα σε άλλον γιατρό από τον δικό μου γιατί είχα αφορητο πόνο σε δόντι καιρό σφραγισμένο. Μου το άνοιξε, μου είπε οτι χρειάζεται απονεύρωση, μου έβαλε φάρμακο και έφυγα. Την επόμενη μέρα πήγα στο δικό μου, μου συνέχισε την απονεύρωση. Έφυγα από εκεί και πονούσα ελάχιστα, δεν πήρα καν παυσίπονο μέχρι και χθες το βράδυ. Χθες το βράδυ με έπιασε μια ενόχληση στο δόντι σα να έχει μπει κάτι ανάμεσα στα δόντια, σαν να πονάει ελάχιστα από μέσα. Μετά από αρκετή ώρα με έπιασε πόνος στο ούλο εσωτερικά σαν να μην μπορώ να το ακουμπήσω και ξεκίνησα να πονάω και στο ούλο και στο δόντι. Ξαφνικά πάλι πόνος που δεν περνάει ούτε με παυσίπονο. Και το ούλο γιατί? Μήπως ξέρετε τι συμβαίνει? Τι έπαθε ξαφνικά το δόντι? Γιατί ο πόνος τόσες μέρες μετά ενώ ήταν οκ?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Συμβαίνει κάποιες φορές τις απονεύρωσής να υπάρχει πόνος κάποιες μέρες μετά το σωστό θα ήτανε να συνεχίσετε εικασία και το καλύτερο καθάρισμα καθορίζων από τον οδοντίατρο και να μην καθυστερήσουν οι επισκέψεις μεταξύ τους

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • το δοντι σας φλεγμενει θα πρεπει να συνεχισετε την ενδοδοντικη θεραπεια και ισως να παρετε και καποια αντιβιωση

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Πολλά μπορεί να συμβαίνουν , που δεν φτάνουν λίγες γραμμές εδώ , να τα καταγράψουμε*απευθυνθείτε στον/στην γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ισως εχει περιακρορριζιτιδα,η οποια ειναι επιμονη και θελει αρκετο διαστημα για να επανελθει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται εξεταση, παντως να απευθυνθειται στους γιατρους που εκτελεσαν την απονευρωση, γενικα περιμενουμε μια ενοχληση για λιγες μονο μερες,χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια