• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 15/04/2024

Καλησπέρα, πριν 14 ημέρες πήγα στον οδοντίατρο με.πόνο στο τελευταίο δεξιά δόντο στην άνω γνάθο. Καθώς έκανε την απονεύρωση με αυτή τη βελόνα που χρησιμοποιείται στην απονεύρωση πήγε πιο βαθεια (δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς) και πόνεσα πάρα πολύ καθώς ήταν νεύρο ή οστό δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι έβαλε προσωρινό έφυγα άρχισα να πονάω μετά απο κάποιες ημέρες μου το άνοιξε και έτρεχε αίμα. Το άφησε ανοιχτό και ήταν όλα καλά. Μου το ξανά έκλεισε με το προσωρινό και ενώ τη 1η μέρα ήμουν καλά την επόμενη άρχισε πάλι φρικτός πόνος. Πήρα αντιβίωση και αντιφλεγνονώδες κλπ αλλά ο πόνος μια υποχωρεί μια επανέρχεται. Ο ίδιος μου λέει ότι ενδέχεται να χάσω το δόντι και ενώ ζητάω μια ακτινογραφία μου λέει ότι δεν θα δείξει κάτι. Σκέφτομαι να πάω σε κάποιον άλλο αλλά μήπως έχει δίκιο και είμαι υπερβολική;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήτανε να πάτε σε έναν ενδοδοντιστή να πάρετε την γνώμη του

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μια δευτερη γνωμη παντα ειναι χρησιμη σε τετοιες περιπτωσεις

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Απ'οτι διαπιστωνεται αν ειναι ετσι οπως τα λετε πιθανον δεν ολοκληρωσε τη θεραπεια κ δεν εβγαλε ολα τα νευρα.οταν σ'ενα δοντι γινει η πρεπουσα θεραπεια δεν αιμορραγει πια.ισως συναντησε καποια δυσκολια κ το αφησε στη μεση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, το πιθανότερο σενάριο είναι μία πάθηση που ονομάζεται περιριζίτιδα. Όταν η βελόνα βγαίνει εκτός του δοντιού και ακουμπά τους γύρω ιστούς, κάνει μία μικρή φλεγμονή που έχει ως αποτέλεσμα πόνο και αιμορραγία. Ο οδοντίατρος σας χρησιμοποίησε εντοπιστη ακρορριζίου για να μετρήσει σωστά το μήκος της ρίζας του δοντιού? Σας έβγαλε αρχική ακτινογραφία? Σας έβαλε απομόνωση για να μην μολύνεται το δόντι από σάλια και αίματα. Αν η απάντηση στα παραπάνω είναι όχι, τότε να αλλάξετε οδοντίατρο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ,ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ ΓΙΑ ΤΕΣΣΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΙΚΟΣ ΤΡΟΧΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον εξειδικευμένο συνάδελφο ενδοδοντιστή που ασχολείται αποκλειστικά με απονευρώσεις

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η ακτινογραφία στις απονευρωσεις επιβαλλεται

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Χρειαζεται εξεταση καθως εχουν περασει αρκετες μερες για να πονατε ακομα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια