• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Καλησπέρα , είχα κάνη απονεύρωση πριν από 7 χρόνια περίπου και το δόντι ανά διαστήματα μου προκαλούσε μικρούς πόνους πήγα σε άλλο γιατρό για να το δούμε μου είχε βγάλη την σφραγίδα μου είχε δώσει αντιβιοτικά και μετά το σφραγίσαμε αλλά αυτό συνεχίζει να μου βγάζει πόνους και πέρα από αυτό μου βγάζει σαν σπυράκι στο ούλο το οποίο μαζεύει πύον ανά διαστήματα και μετά φεύγει ξανά εμφανίζετε ξανά φεύγει και για να φύγει βγάζω το πύον οταν αυτό φτάνει σε σημείο να βγει σχεδόν μόνο του ο γιατρός μου είχε πει ότι καθαρίζει μου είχε δόση και μια ακόμη αντιβίωση άμα δεν κάνω λάθος και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλα διότι μου είχε πει ότι δεν Θέλει και πολύ να επέμβη σε μια δουλειά που είχε ξεκινήσει άλλη γιατρός αλλά εγώ δεν ξέρω τι να κάνω τώρα ποιον να εμπιστευτώ σκέφτομαι οπός καλή ώρα τώρα που είναι 4 τα ξημερώματα και δεν μπορώ να κοιμηθώ λέω μήπως να το βγάλω το δόντι άμα είναι να σταματήσει ολλο αυτό πολύ ευχαρίστως αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτή η λύση , ευχαριστώ πολύ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Φαινεται αρκετα ταλαιπωρημενο το δοντι ,με αποστημα και συρρηγγιο που καθιστα το προσδοκιμο επιτυχιας της επαναληψης της απονευρωσης αμφιβολη.Ισως χρειαζεται εξαγωγη, χρειαζεται πρωτα εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ισως ενας ενδοδοντιστης να μπορει να σας βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Κανονικα ετσι οπως το περιγραφετε το δοντι ειναι για εξαγωγη.το δοντι ειναι νεκρο κ εχει σχηματιστει καποιο αποστημα με πυον.το "σπυρακι" οπως το ονομαζετε λεγεται συριγγιο κ ειναι ενα καναλι που δημιουργειται κατα την πιεση του πυου πανω στο οστο στην προσπαθεια του να βρει διεξοδο.απο το συριγγιο αυτο κατα διαστηματα θα τρεχει πυον.η φλεγμονη εχει προχωρησει κ μαλλον δυσκολα θα σωθει το δοντι με επαναληψη της θεραπειας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να κάνετε μια ακτινογραφία για να δείτε αν εχει γίνει σωστά η θεραπεία. Αν όχι έχετε 2 επιλογές: ή να την επαναλάβετε σε ενδοδοντιστη ή να κάνετε εξαγωγη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΩΖΕΤΑΙ Η ΟΧΙ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΑΣ ,ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΟ ΑΚΡΟΡΙΖΙΚΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • ΤΟ ΣΠΥΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΠΑΕΙ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ .ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΕΝΔΟΔΟΝΙΣΤΗ Π[ΡΙΝ ΤΟ ΒΓΑΛΕΤΕ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη