• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

Καλημέρα. Πήγα στο γιατρό μου να κάνω μια ακόμη απονεύρωση, αυτή τη φορά στη κάτω γνάθο δίπλα στον φρονιμίτη, αλλά προς μεγάλη μας έκπληξη δεν με έπιανε η αναισθησία, με αποτέλεσμα να έχω φρικτούς πόνους και να σταματήσουμε τη διαδικασία. Μου έκανε 3-4 ενέσεις, είχε μουδιάσει το χείλος και γενικότερα η περιοχή αλλά παρόλαυτα όταν άνοιξε το δόντι δεν μπορούσε ούτε καν να ακουμπήσει το νεύρο γιατί πεταγώμουν από το πόνο. Μετά από μερικές μέρες το ξανά επιχειρήσαμε, αυτή τη φορά μου έκανε πάλι 3-4 ενέσεις και περιμέναμε 30-40 λεπτά για να με πιάσουν καλά αλλά πάλι τα ίδια, πονούσα πολύ. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν του ξανά έχει τύχει κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω τι να κάνω, το δόντια πλέον είναι κλειστό με προσωρινό σφράγισμα και είμαι κάθε μέρα με παυσίπονα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι κάποιο θέμα ανατομίας. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ελεγα να απευθυνθειτε σε καποιον ενδοδοντιστη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το δοντι ειναι πολυ πιθανον νεκρο κ πρεπει πριν ανοιχτει να προηγηθει καποια αντιβιωση.οταν ενα δοντι ειναι νεκρο κ υπαρχει φλεγμονη η πρηξιμο καλο ειναι να μην "δουλευτει" εν θερμω απο τον γιατρο μεχρι να φυγουν τα περισσοτερα συμπτωματα,αφου ληφθει η καταλληλη αγωγη

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οι ενδοπολφικες ενέσεις είναι μια λύση στην περίπτωση αυτή. Βέβαια πιθανόν να υπάρχει και μια αναστομώση του νευρου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Να του πείτε να κάνει ενδοπολφική αναισθησία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα. Κάποιες φορές όταν βρίσκεται σε έντονη φλεγμονή το δόντι δεν το πιάνει εύκολα η αναισθησία. Ή είναι ανατομικό το θέμα, όπως σας είπε ο οδοντίατρος σας. Θα πρέπει να κάνετε κ άλλη προσπάθεια. Να κάνετε λίγο υπομονή να το ανοίξει και να κάνει αναισθησιολογίας μέσα στο δόντι. Θα πονέσει αλλά αυτή θα πιάσει. Δεν υπάρχει περίπτωση

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Δυστηχως συμβαινει σε οξειες φλεγμονες του πολφου κυριως σε πισω δοντια της κατω γναθου, ενω εχει πιασει η αναισθησια, ο γιατρος να προκαλει πονο στον ασθενη καθως προσπαθει να μπει στον πολφο, χρειαζεται πιθανων ενδοπολφικες ενεσεις, αν φυσικα καταφερει κανεις να μπει στον πολφο...αλλιως ειναι θεμα χειρισσμων του γιατρου..

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια