• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 26/03/2024

Γεια σας εχω ενα προβλημα προ τριμηνου ο οδοντιατρος μου καθαρισε το δοντι και μου εβαλε επενθετο επειδη δεν ειχε μεινει πολυ δοντι τωρα ξαφνικα με ποναει πηγα στ γιατρο κ μου πε οτι δε βλεπει κατι και αν συνεχιστει θα γινει απονευρωση.Εγω θελω να μαθω αν γινετε απονευρωση σε επενθετο δοντι χωρις να το σπασει??ποια ειναι η διαδικασια? Παρακαλω ενημερωστε με

10 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορει να γινει απονευρωση με διανοιξη του επενθετου.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Για να πραγματοποιηθεί η διαδικασία της απονεύρωσης, θα πρέπει να τρυπηθεί το δόντι από την μασητική του επιφάνεια. Συνεπώς δεν γίνεται απονεύρωση χωρίς να τρυπηθεί το επένθετο.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Θα το ξεκολλησει ή θα το τρυπησει. Υπαρχει πιθανοτητα να σπασει κ να χρειαστει επαναληψη

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Ένας ειδικός Ενδοδοντολόγος θα μπορέσει να σας κατατοπίσει εκτενώς στο πρόβλημα σας

    Χαραλαμπίδης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Μελίσσια

  • Γίνεται μια μικρή τρύπα απονευρωνεταιντο δόντι και μετά
    Σφραγίζεται.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • η ενδοδοντικη θεραπεια θα γινει μεσα απο το επενθετο αν και υπαρχει κινδυνος να ξεκολησει η να σπασει .

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Aν μπορεσει ο γιατρος θα τροχισει το δοντι δημιουργωντας μια μικρη οπη πανω στο επενθετο ωστε να επισκεφτει τους ριζικους σωληνες χωρις ομως να αφαιρεσει ολη την εργασια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Τρυπιέται το επένθετο σαν κανονικό δόντι και γίνεται η διαδικασία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Άμα είναι ρητίνης μπορεί να γίνει αλλά θα τραυματιστεί το ενθετο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Εαν ο συναδελφος εχει παρει ιστορικο και κρινει οτι πρεπει να γινει ενδοδοντιξκη θεραπεια,λυπαμαι αλλα το επενθετο θα σπασει.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου