• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Έχω απόστημα μεγάλο από το δόντι πήγα στο γιατρό μου το άνοιξε αλλά ο πόνος και το πριξημο συνεχίζετε μήπως πρέπει να αλλάξω αντιβίωση

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ο γιατρός θα το κρίνει αυτό μπορεί να χρειάζεται κάποια αντιβίωση για αναερόβια μικρόβια

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η αντιβιωση αρχιζει να επιδρα μετα την δευτερη ημερα,οποτε καντε λιγη υπομονη.Ωστοσο,αν εχει ηδη περασει αρκετο διαστημα,τοτε θα πρεπει συμπληρωματικα να παρετε και μια αλλη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όχι, δεν πρέπει να αλλάξετε αντιβίωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ίσως θα πρέπει να το αφήσετε ανοιχτό το δόντι.
    Η αντιβίωση ενεργει μετα από 2- 3 μερες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλημέρα σας. Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός που σας παρακολουθεί. Ίσως χρειάζεται να πάρετε διπλό σχήμα αντιβίωσης.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μάλλον η αντιμετώπιση στο πρόβλημά σας δεν είναι η σωστή. Αν ένα τέτοιο περιστατικό αντιμετωπιστεί σωστά, δε χρειάζεται αντιβίωση παραπάνω απο 5-6 μέρες. Θα πρέπει ίσως να επισκεφτείτε κάποιον Ενδοδοτολόγο.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Για να μειωθει ο πόνος σας άμεσα και η αντιβιωση να σας '' πιάσει'' θα πρεπει να εντοπιστούν τα κανάλια ( οι ριζες του δοντιου) , ωστε να φυγει το πυον μεσα απο το δοντι. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Πρεπει να ολοκληρωθει η θεραπεια για να βελτιωθει το θεμα πονου κ αυτο απαιτει καποιες συνεδριες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Χρειαζεται καταλληλη θεραπεια κατοπιν εξετασης με την συνοδεια αντιβιωσης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια