• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 29/03/2024

Είμαι σε διαδικασία απονευρωσης και θήκης στον 1ο γομφίο. Κατά την απονευρωση όχι την πρώτη φορά, αλλά την δεύτερη και την τρίτη πονούσα κάθε φορά με το "καθάρισμα" που γίνετε για να φύγει το νεύρο. Την τριτη φορά και αφού τελειώσαμε με την απονευρωση (αν κ πονούσα πάλι κατά την εισαγωγή του εργαλείου σαν βελόνα) μου έβαλε βίδα και κλείσαμε το δόντι. Είπαμε να περιμένουμε 3 μέρες για να πάρουμε αποτυπώματα για την θήκη. Ωστόσο κάθε μέρα σταδιακά αυξάνετε ο πόνος ( με πονάει η μισή κάτω γναθος). Πήγα μετα από τις 3 μέρες, ενημέρωσα κ βγάλαμε ακτίνα. Μου είπε ότι μάλλον έγινε ζημιά με την βίδα και ότι θα πρέπει να περιμένουμε 2-3 μέρες μπας κ ηρεμισει αλλά όπως κ να χει χρειάζεται να βγάλει την βίδα κ να καθαρίσει. Τι ακριβώς έχει συμβεί;; ο πόνος είναι συνεχόμενος και με τα παυσίπονα απλώς γίνετε υποφερτός. Δεν μπορώ να μάσησω και δεν μπορώ καν να ξαπλώσω από την αριστερή μεριά μου

5 ειδικοί απάντησαν

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Ή έχει γίνει εντελώς λάθος η θεραπεία ή έχει ραγίσει το δόντι. Πηγαίνετε σε ειδικό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Ισως υπαρχει ακομα μικροβιακο φορτιο στους ριζικους σωληνες,οποτε μαλλον θα πρεπει να τοποθετηθει εκ νεου φαρμακο στις ριζες μεχρι να σταματησουν τα συμπτωματα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Την αποκατάσταση την κάνουμε αφού περιμένουμε περίπου 10 μέρες μετά το πέρας της απονεύρωσης.πιθανως να έγινε κάταγμα της ρίζας κατά την τοποθέτηση του άξονα
    Κάντε έναν ακτινογραφικο ελεγχο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Αν εγινε ζημια με τη βιδα οπως αναφερετε μπορει να μην ειναι κατι τοσο απλο κ να προκαλεσε μια διατρηση,δηλαδη να βγηκε εξω απο το δοντι κατα την τοποθετηση της.χρειαζεται μια πιο λεπτομερης εξεταση για να δουμε αν μπορει το δοντι να διατηρηθει η οχι στον φραγμο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη