• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 14/02/2024

Δεν ξερω αν πρέπει μα γελάσω με την ιστορία μου ή αν πρέπει να κλάψω, θελω μα την μοιραστώ μαζί σας να με ηρεμήσετε αν γίνεται φυσικά. Είναι τώρα καιρός που πόναγε ένα δόντι από τα πάνω το οποίο έχει σφραγιστει, το λεω στον οδοντίατρο το ανοίγει και όντως βλεπει ότι έχει χαλάσει κιαλο μέρος του μου το καθαρίζει και το σφραγιζουμε με την λογική επειδή ήταν υπερβολικά κοντα στο νευρο ότι ίσως και να μην πάει τελικά καλα. Όντως όταν μου εφυγε η τοπική νάρκωση πονουσα πολύ, ενιωθα ένα τεράστιο βάρος λες και θα σκάσει το δόντι και καταλαβαινα τους παλμούς της καρδιά μου. Καλώ τον γιατρό μου λεει δεν το γλυτώσαμε ελα για απονεύρωση. Παω ξεκινάμε, κάποια στιγμή τον ακουω και δυσανασχετεί αρχίζει και λεει οχι ρε γαμώτο κλπ κλπ. Τον ρωτάω πια τι έχει γίνει και μου λέει ότι το δόντι μου καταλήγει σε μια πάρα πάρα πολύ μικρή εγκοπή που δεν μπορεί και το τελευταίο του εργαλείο το πιο μικρό να το πιάσει και ότι μια μικρή μύτη από το εργαλείο έσπασε και ίσως έχει μείνει μέσα (εγω θα πω εδώ ότι οδοντίατρο πηγαίνω επειδή έχει δόντια αλλιώς ούτε απέξω). Μου λεει οτι πια θα πρέπει να απευθυνθώ σε ενδοδοντολογο στον οποίο ναι εκλεισα ραντεβού. Εχω τρομάξει αρκετά τι επίπτωση μπορεί να έχει ολο αυτο που έχει συμβεί τι θα γίνει με αυτο το σιδεράκι? τι θα γίνει με το νευρο? Μπορει να συμβεί τίποτα κακο ??? Σε κάποιο άλλο σημείο εκτός δοντιου ???

11 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρταται απο το σημειο θραυσης του εργαλειου, του ιστορικου του δοντιου κ.α. χρειαζεται επανεξεταση και ολοκληρωση της απονευρωσης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Μην ανησυχείτε συμβαίνει συχνά. Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος θα το δει ο ενδοδοντιστης.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν έχει καμία επίπτωση, μην ανυσηχείτε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΡΙΖΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ Ο ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΣΤΗΣ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας. Μην ανησυχείτε καθόλου. Ο ενδοδοντιστης θα αντιμετωπίσει το σπασμένο μικροεργαλειο, θα "καθαρίσει" τα νεύρα του δοντιού κ τίποτα άλλο "κακό" δεν θα συμβεί! Στις περισσότερες περιπτώσεις τέτοια δόντια έχουν πολύ καλή πρόγνωση κ παραμένουν στα στόμα μας, πλήρως λειτουργικά. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Για το σπασιμο του μικροεργαλειου οπως λεγεται ο διευρηντηρας που χρησιμοποιεται κατα την επεξεργασια των ριζικων σωληνων ειναι κατι που θα πρεπε να αποφευχθει κ ειναι ευθυνη του γιατρου.ειναι κατι παντως που μπορει να συμβει ειτε απο απροσεξια του οδοντιατρου ειτε επειδη τα μικροεργαλεια εχουν φθαρει απο τη χρηση ειτε μεγαλης στενοτητας του ριζικου σωληνα.εχω ξανα επαναλαβει οτι τετοια συμβαντα μπορει να αναλαβει κ ενας καταρτισμενος με αναλογη εμπειρια γενικος οδοντιατρος.αυτο που εχει να κανει ο οδοντιατρος η ο ενδοδοντιστης ειναι να αφαιρεσει αν ειναι δυνατον η εστω να παρακαμψει το σπασμενο μικροεργαλειο κ να συνεχισει την επεξεργασια το... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν το σπασμενο εργαλειο ειναι σε προσβασιμο τμημα του ριζικου σωληνα,υπαρχει περιπτωση να αφαιρεθει απο τον ενδοδοντιστη,η' ακομα και να παρακαμψει το μπλοκαρισμα που εχει κανει και να καθαρισει κανονικα τον ριζικο σωληνα,οποτε σε αυτην την περιπτωση μην ανησυχειτε.Επισης,αν ο ριζικος σωληνας ειχε ηδη καθαριστει απο πριν και ειχε απολυμανθει απο αφθονους διακλυσμους προτου γινει το σπασιμο του εργαλειου,και παλι δεν υπαρχει προβλημα.Ωστοσο,αν το σπασιμο εχει γινει προτου προλαβει να καθαρισει επαρκως τον ριζικο σωληνα,τοτε,αν δεν μπορει να το αφαιρεσει,μια λυση ειναι η ακρορριζεκτομη ,αν ευνοει το σημειο που εγινε το σπασιμο,αλλιως,αν δεν... Διάβασε περισσότερα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αυτό μπορεί να συμβεί. Αν δεν ενοχλεί το δόντι μετα την θεραπεια μπορεί να μεινει ετσι με το σπασμένο εργαλειο

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Όχι ο ειδικός ενδοδοντολογος θα το αφαιρέσει και θα σας κάνει μια πολύ καλή απονευρωση
    ΥΓ οι πιο πολλοί ενδοδοντολογοι δουλεύουν με μικροσκόπιο οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχειτε

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Kάποιες φορές, συμβαίνει η απονεύρωση να είναι πιο απαιτητική και να χρειάζεται εξειδικευμένο ενδοδοντιστή και τη χρήση ειδικού μικροσκοπίου. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε για σπασμένο εργαλείο διότι στις περισσότερες περιπτώσεις αφαιρείται με τα κατάλληλα μέσα. Οπότε κλείστε έγκαιρα το ραντεβού σας με κάποιο συνάδελφο ενδοδοντιστή και έπειτα στον οδοντίατρό σας για να κάνει την ανασύσταση.
    Με εκτίμηση
    LoveSmile

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • Δε θα συμβει τιποτα, το νευρο θα καθαριστει για να μην πονατε και οχι δε θα συμβει τιποτα σε καποιο αλλο σημειο εκτος δοντιου. Στα χερια του ενδοδοντολογου με μικροσκοπιο και εμπειρια θα ειστε ασφαλής. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα