• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/03/2024

Άμα κάνεις απονεύρωση σε ένα δόντι και ξανά πονάει πάλι μετά από 3 χρόνια τι φταίει για εφόσον είναι η σφραγισμένο

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αν πονάει το δόντι που έχει απονευρωθεί χρειάζεται ένας έλεγχος με ακτινογραφία για να διαπιστωθεί αν υπάρχει κάποια υποτροπή η κάποια ρίζα η οποία δεν μπόρεσε να ανακαλυφθεί στην πρώτη προσπάθεια απονεύρωσης

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • 1. Μπορει να ηταν ατελής η απονεύρωση.
    2. Μπορει το σφραγισμα μα μην ηταν καλο και να μπηκαν ξανα μικρόβια
    3. Μπορει να ειναι αλλο το δοντι που σρ ενοχλει και να αντανακλα και να νομιζεις πως ειναο αυτο.

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Μπορει να εχει επαναμολυνθει το δοντι,αν οντως ειναι αυτο και οχι καποιο παρακειμενο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν ενα δοντι ενω ειναι απονευρωμενο κ σφραγισμενο ξαναπονεσει σημαινει οτι μαλλον δεν εχει γινει σωστα η θεραπεια,αλλα αυτο συνηθως φαινεται μεσα σε εξι μηνες.τοτε θα πρεπει να επαναληφθει η θεραπεια συντηρητικα η χειρουργικα ενω αν εχει δημιουργηθει καποιο αποστημα κ μαλιστα μεγαλης διαμετρου τοτε μπορει η μονη λυση να ειναι κ η εξαγωγη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Είτε δεν έχει γίνει σωστά ή μπορεί να έχει γίνει κάταγμα της ρίζας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα