• Απόξεση Μήτρας
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Καλησπέρα. Θετικό τεστ 31.01.Τελευταία φορά περιόδου 06.01. Έκανα χοριακη πρώτη φορα 12/02 αποτέλεσμα 660. Ξαναέκανα 14/02 855. Πήγα στον γιατρό κ είπε κανονικά δεν θα έπρεπε να βλέπαμε τίποτα και είδαμε σάκο....Για να φαινόταν ο σάκος θα έπρεπε να είχα αποτέλεσμα πάνω από 1500 μονάδες στα λεγόμενα του.Επισης μου είπε πως για το διάστημα κύησης μου θα έπρεπε να ήταν πάνω από 3000 η να ειχαμε διπλασιασμό ανά 48ωρες πράγμα που δεν έγινε. Επανελαβα Δευτέρα 19.02 1400. Ο γιατρός έκανε λόγο για απόξεση(να καθαρίσω από εγκυμοσύνη που σταμάτησε και ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου).Το ίδιο μ είπε και ο δεύτερος. Με χοριακη 855 στον υπέρηχο είδαμε σάκο 4χιλιοστα και με χοριακη 1400 είδαμε σάκο 6,4 χιλιοστά και εμβρυιικο ιστό. Είδα λίγο ροζ Σάββατο και μετά την ίδια μέρα σταμάτησε.Χτες και σήμερα μια σταματάει μία έρχεται σταγόνες καφέ ή ροζ ενώ παίρνω προγεστερονη. Για την αποξεση μου είπε μόλις δούμε ότι η χοριακη είναι σταθερή η πέσει λίγο. Θα έπρεπε ν είχε εμφανιστεί εμβρυο;Εάν όχι σε πόσο καιρό θ πρέπει ν εμφανιστεί...Είχατε περιπτώσεις που κάτι τέτοιο είχε θετική εξέλιξη?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Κάντε λίγο υπομονή και επαναλάβετε χοριακή και υπέρηχο σε μία εβδομάδα. Αν σάκος και έμβρυο συνεχίζουν να μεγαλώνουν θα κάνετε επανάληψη. Αν έχει πέσει η χοριακή σας θα πρέπει να κάνετε απόξεση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η αλήθεια είναι οτι η άνοδος της χοριακής από τις 855 μονάδες στις 1400 δεν είναι η ιδανική. Θα σας συμβούλευα να κάνετε έναν επαναληπτικό υπέρηχο μια εβδομάδα μετά από τον προηγούμενο και αν δεν δείτε σαφώς έμβρυο κ καρδιακή λειτουργία τότε σημαίνει οτι αυτή η κύηση δεν προχωράει όπως θα αναμενόταν. Μην απογοητευτείτε όμως αφού παρόλο που δεν είναι κάτι που κάποιος θέλει να του συμβεί, είναι κάτι αρκετά συχνό ~15% των κυήσεων. Η φύση επιλέγει οτι μια κύηση δεν μπορεί να συνεχίσει, συνήθως, λόγο κάποιας χρωμοσωμικής ανωμαλίας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου