• Αντιμετώπιση Κορωνοϊού (Covid-19)
  • Υποβλήθηκε 26/10/2023

Καλησπέρα σας. Νόσησα με κοβιντ κάπου στον 15αυγουστο με σχετικά ήπια συμπτώματα. Μετά απο 1 μηνα άρχισα να νιώθω βάρος στο στήθος, πόνο κατά την αναπνοή και ένα ελαφρύ αίσθημα να θέλω να βηξω. Πνευμονολόγος με διαβεβαίωσε ότι είμαι οκ. Μετά απο εξέταση με καρδιολογο διαπιστώθηκε λίγη συλλογή υγρού στο περικάρδιο. Μετά απο θεραπεία με μπρουφεν 20 περίπου ημερών και ξεκουραση,το υγρό μειώθηκε σχεδόν στο φυσιολογικό και τα συμπτωματα μειώθηκαν δεν υποχώρησαν ομως Τελείως.Ωστόσο ο γιατρός παρατήρησε κλάσμα εξώθησης 51%. Μου ζήτησε να κάνω μαγνητική για τη πιθανότητα μυοκαρδίτιδας παρόλο που οι αιματολογικές για τροπονινη που είχα κάνει ήταν καθησυχάστηκες. Εγώ θέλοντας να αποκτήσω μια δεύτερη γνώμη, κατευθύνθηκα σε δεύτερο καρδιολογο την επόμενη μέρα. Μετά απο επανεξέταση τριπλεξ, καρδιογράφημα και ακρόαση μου είπε ότι δεν υπάρχει κανενα παθολογικό εύρημα και ότι δεν παρατήρησε καν συλλογή υγρού στο περικάρδιο. Στην εξέταση με τον δεύτερο καρδιολογο το κλάσμα εξωθησης ήταν 60%.Μου είπε ότι εφόσον οι εξετάσεις αίματος, το τριπλεξ και το καρδιογράφημα είναι εντάξει δεν υπάρχει λόγος για μαγνητική. Θα ήθελα να μάθω τελικά αν χρειάζεται ή όχι. Από συμπτώματα νιώθω απλά έναν ερεθισμό στο λαιμό, ένα πλάκωμα στο στήθος όταν είμαι ανάσκελα, και τσιμπήματα αριστερά στον θώρακα ειδικά όταν σηκώνομαι απο το κρεβάτι ή όταν κάθομαι στο πλαι τα οποία είναι ήπια και κρατάνε μερικά δευτερολεπτα. Τα συμπτώματα αυτά ο δεύτερος καρδιολόγος τα χαρακτήρισε προς το παρόν άτυπα.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η μαγνητική ΚΑΡΔΙΑΣ θα ξεκαθαρίσει το ζητημα

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ (ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΡΟ

    Μπράμος Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Άνω Λιόσια

  • ΤΟ ΚΛΑΣΜΑ ΕΞΩΘΗΣΗΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΙΣΩΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ Η ΜΥΟΚΑΡΔΙΤΙΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΣΗ THN cpk-mb

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Πράγματι τα συμπτώματα είναι άτυπα.Αυτο που είναι αξιοπερίεργο είναι το κλάσμα εξωθησης 51% ο ένας 60% ο άλλος.Αν η χρονική αποσταση των δύο εξετασεων είναι λιγότερο από 5-7 ημερες μια από τις δύο πιθανόν να μην είναι αληθής.Επισης δεν ξέρω και τι ηλικία έχεις.Με κάθε επιφύλαξη αφού δεν σε έχω εξετάσει μάλλον είναι λίγο υπερβολική η μαγνητικη

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Μυοκαρδίτιδα με φυσιολογικούς δείκτες στο αίμα, τρίπλεξ και καρδιογράφημα είναι πολύ δύσκολο. Παρόλα αυτά για να ολοκληρώσεις τον έλεγχο που ξεκίνησες και κάνεις θα πρότεινα να κάνεις τη μαγνητική.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια