• Αλτσχάιμερ
  • Υποβλήθηκε 21/04/2023

Αν κάποιος έχει τέλεια μνήμη (πρόσφατη και παλαιά) αλλά μερικές φορές μπορεί να ξεχάσει μια "άσχετη" πληροφορία π.χ. όνομα ενός παίκτη ριαλτι η ηθοποιού από μια ταινία θεωρείται σύμπτωμα? Απλά προσπαθώ να καταλάβω από αληθινό παράδειγμα τι είναι συμοτωμα. Ευχαριστώ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Οι διαταραχές της μνήμης έχουν πολλές παραμέτρους, Δεν υπάρχει "κανονικό". Εξερτάται από πολλούς παράγοντες.
    Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική λειτουργία εγκεφάλου, άρα και μνήμης.
    Εάν σας προβληματίζει, να απευθυνθείτε σε ένα Νευρολόγο, ώστε να σας εξετάσει, να γίνει κάποιος έλεγχος (εφόσον κρίνει ότι χρειάζεται), και να σας ενημερώσει γενικότερα.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • όχι αυτό δεν θεωρείται σύμπτωμα άνοιας αν αυτό ρωτάτε - μπορεί κανείς να ξεχάσει άσχετα πράγματα για διάφορους λόγους - κόπωση, ελλιπής συγκέντρωση, άγχος

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό