• Αλλεργία
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

Χαίρετε, Αντιμετωπίζω πολλά χρόνια τη συνεχή ενόχληση καταρροής και φτερνίσματος κάθε άνοιξη. Έκανα πριν καιρό τα τεστ αλλεργίας και στο μόνο φυτό που έδειξε να είμαι περισσότερο ευαίσθητη είναι το περδικάκι (δεν έχω ιδέα σε τι ποσότητα υπάρχει στην Αθήνα όπου κ κατοικώ). Σε κάθε άλλη περιοχή της Ελλάδος εκτός της Αθήνας τα συμπτώματα ποτέ δεν είναι τόσο έντονα οπως εδω(υποφέρω ακόμα κ μέσα στο σπίτι αν ένα παράθυρο είναι ανοιχτό.) τα αντιισταμινικά δεν αρκούν, είτε aerius είτε xozal το πρόβλημα παραμένει ακριβώς ίδιο. Καμιά άλλη ιδέα-πρόταση;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΡΙΝΙΤΙΔΑ.
    ΤΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΑ ΤΕΣΤ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΔΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΕΤΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΟΓΟΝΟ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ : ΑΝΟΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ- ΑΠΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΠΕΡΔΙΚΑΚΙ.
    ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟ ΣΑΣ.

    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

    ΠΟΥΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ- ΠΑΙΔΩΝ

    Πούλιος Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Λάρισα

  • Η γύρη από το περδικάκι ή παρθενούλι (γιατί φύεται και στον Παρθενωνα ) είναι σημαντικο αλλεργιογόνο όχι μόνο για την περιοχή της Αθήνας οπου κατοικείτε αλλά και για πολλές περιοχές της Ελλάδας (πχ Βόλος, Κέρκυρα ) αλλά και της μεσογείου. Εφόσον δεν επαρκουν τα αντιισταμινικα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ρινικό στεροειδές και να ζητήσετε τη γνώμη ειδικού αλλεργιολόγου για το ενδεχόμενο απευαισθητοποίησης.

    Τάσιος Ιωάννης

    Ειδικός Αλλεργιολόγος Ενηλίκων-Παίδων

    Βόλος

  • Καλησπέρα. Έχει νόημα να ξεκινήσετε κι ένα ρινικό σπρέι που περιέχει κορτιζόνη, παράλληλα με καθημερινές πλύσεις της μύτης. Από τη στιγμή που έχετε έντονα συμπτώματα, μπορείτε να κάνετε και ανοσοθεραπεία στα αλλεργιογόνα που έχετε ευαισθητοποίηση, η οποία είναι η μόνη θεραπεία που αλλάζει και την πορεία της νόσου. Μιλήστε με τον αλλεργιολόγο σας.

    Δουμουλάκης Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Καλαμάτα