• Αλλεργία
  • Υποβλήθηκε 24/11/2023

Καλησπέρα σας. Ξεκίνησα φέτος θεραπεία για τις αλλεργίες μου (αναπνευστικές) και ενώ μου είπαν ότι θα πρέπει να παραγγέλνω φάρμακα κάθε 6 μήνες εν τέλη το καθένα φτάνει για 3 με 4 δόσεις. Ώς αποτέλεσμα βγαίνω εκτός προυπολογισμού και μάλιστα από 2 φορές που έπρεπε να παραγγέλνω φάρμακα τον χρόνο πρέπει να παραγγέλνω 4. Να σημειώσω ότι έχω αλλεργία σε 4 στελέχη και τα φάρμακα που παίρνω είναι 3 κουτάκια την φορά αφού μου είχαν πει ότι θα συνδιάσουμε την θεραπεία για τα 2 στελέχη σε ένα φάρμακο. Είναι φυσιολογικό να κρατάνε τόσο λίγο; Μου είχαν πει απλά ψέματα στην αρχή; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πριν ξεκινήσω μου είχαν πει ότι η θεραπεία με τις ενέσεις είναι πιο οικονομική από αυτή με τις σταγόνες κάτω απο την γλώσσα. Ισχύει αυτό; Και αν όχι μπορώ να αλλάξω θεραπεία; Είναι εξάλλου προτιμότερο από το να πρέπει να αργώ στην δουλειά μου μια φορά κάθε μήνα. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλήσπέρα, δυστυχώς δεν μπορεί να δωθεί στο ερώτημά σας απάντηση, αν δεν είναι γνωστές με, ακρίβεια, οι λεπτομέρειες της θεραπείας σας, κυρίως η σύσταση των σκευασμάτων. Πολύ πιθανό, όπως τίθεται ο προβηματισμός σας, να υπάρχει σημαντικό περιθώριο βελτιώσεων. Η ανοσοθεραπεία είναι εξαιρετικός τρόπος αντιμετώπισης των αλλεργιών μας, ωστόσο, απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στον τρόπο που διαμορφώνεται η θεραπεία.

    Κωνσταντινόπουλος Αναστάσιος

    Αλλεργιολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπερα σας. Καταρχας το κοστος ειναι πανω κατω το ιδιο, ειτε σε ενεσιμο, ειτε σε υπογλωσσιο.

    Η συσταση και η παραγγελια των εμβολιων καλο ειναι να γινεται μεμονωμενα για να ειναι πιο αποτελεσματικη η θεραπεια. Αν βεβαια εχετε 5 μειζονα αλλεργιογονα, δε θα κανετε και 5 εμβολια - γι αυτο ο γιατρος σας τα συμφηφισε οπως εκρινε ο ιδιος, λαμβανοντας υποψη το κοστος, την αποτελεσματικοτητα, και τη συμμορφωση του ασθενους.

    Καντε μια συζητηση με τον αλλεργιολογο σας, ουτως ωστε να σας δωσει την καλυτερη δυνατη λυση.

    Τσαπτσίνος Νικόλαος

    Αλλεργιολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Οι περισσότερες ενέσιμες ανοσοθεραπείες γίνονται με μπουκαλάκια που κρατάνε 5 μήνες τουλάχιστον. Η πρώτη παραγγελία κρατάει λιγότερο γιατί γίνεται αύξηση της δόσης ανά εβδομάδα. Όντως, η θεραπεία με ενέσεις είναι οικονομικότερη από τη θεραπεία με υπογλώσσιες σταγόνες. Και, φυσικά, μπορείτε να αλλάξετε μορφή θεραπείας, αρκεί να μην υπάρχει κενόσ τη θεραπεία.

    Δουμουλάκης Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Καλαμάτα