• Αλλεργία
  • Υποβλήθηκε 07/02/2024

Καλημερα σας, Ο σύζυγός μου απο τότε που τον θυμάμαι (ειμαστε μαζι 16 χρονια, αυτος τοτε ηταν στην ηλικία των 21 ετων) υποφερει απο αλλεργικη ρινίτιδα ολο τον χρονο. Δεν εχουμε βρει τι ειναι αυτο που την πυροδοτεί. Η ζωη του επηρεαζεται καθημερινά. Επισκεφτηκαμε ΩΡΛ πριν 3 χρονια επειδη ροχαλιζει κιολας πολυ τα βράδια, εκανε επεμβαση για διαφραγμα, ρινικες κογχες κλπ. Ο γιατρός ειπε οτι θα βελτιωθει πολυ και το θεμα της αλλεργίας. Παλαιότερα ειχαμε παει και σε αλλον ΩΡΛ που απλα του εδωσε rupafin τα οποια και παίρνει ευλαβικά τοσα χρονια καθε βραδυ. Του είχαν πει να μην το ψαξει περαιτέρω γιατί εφοσον το εχει καθε μερα ολον τον χρονο, δεν θα βγάλει ακρη με τα αλλεργικα τεστ και μονο λεφτα θα μας κοστισει ολο αυτο. Ομως δεν μπορω να τον βλεπω να υποφέρει ετσι. Πως πρεπει να κινηθούμε;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας,θα πρέπει να πάτε οπωσδήποτε σε αλλεργιολογο.

    Γιώτη Ιωάννα

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Γαλάτσι

  • Καλό είναι να επισκεφθείτε Αλλεργιολόγο για την πιθανότητα διενέργειας αλλεργικών δερματικών δοκιμασιών (skin prick test). Μπορούν ακόμη να γίνουν και αιματολογικές εξετάσεις για συγκεκριμένα αλλεργιογόνα. Είναι σημαντικό να γνωρίζει κάποιος που πάσχει από αλλεργική ρινίτιδα ή βρογχικό άσθμα την αιτία που προκαλεί αυτήν την υπερβολική αντίδραση του οργανισμού. Αναλόγως και των ευρημάτων, μπορεί ο ασθενής να προβεί σε προληπτικούς χειρισμούς, δηλαδή να αποφεύγει το συγκεκριμένο αεροαλλεργιογόνο που είναι υπεύθυνο για την αλλεργική ρινίτιδα και επιπλέον η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει αντιϊσταμινικά χάπια, κορτιζονούχα ρινικά σπρέι ή και ανοσ... Διάβασε περισσότερα

    Καρκάνης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας,
    Ο σύζυγός σας ταλαιπωρείται αδίκως, καθώς τα αλλεργικά τεστ όχι μόνο χρήσιμα είναι, αλλά πιθανόν να είχε γλιτώσει και τις επεμβάσεις εάν γνώριζε το αλλεργιογόνο που του προκαλεί τη ρινίτιδα και είχε κάνει θεραπεία απευαισθητοποίησης γι'αυτό. Η γνώμη μου είναι να επισκεφθείτε έναν έμπειρο Αλλεργιολόγο. Υπάρχουν λύσεις για το πρόβλημά του, εάν όντως είναι αλλεργικό.

    Τσαπτσίνος Νικόλαος

    Αλλεργιολόγος

    Πειραιάς

  • Πρέπει να σας εξετάσω με ενδοσκόπηση ρινος για να δω τι φταίει και να πούμε από κοντά τις λεπτομέρειες. Αμφιβάλλω αν είναι αλλεργική ρινίτιδα, πιθανότατα είναι κάτι άλλο

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Καλημέρα. Πρέπει οπωσδήποτε να το ψάξει με αλλεργιολόγο, διότι υπάρχει ειδική θεραπεία, αιτιολογική, η ανοσοθεραπεία. Με αυτή θα έχει μεγάλη βελτίωση των συμπτωμάτων του , η οποία θα κρατήσει για χρόνια, μετά το τέλος της θεραπείας.

    Δουμουλάκης Γεώργιος

    Αλλεργιολόγος

    Καλαμάτα

  • Χαίρετε! Ενα σημαντικό ποσοστό ασθενών με σοβαρή επίμονη ρινίτιδα (όπως έχει ο σύζυγός σας) πάσχουν από αλλεργική ρινίτιδα. Για αυτό είναι απαραίτητο να επισκεφθείτε ειδικό αλλεργιολογο. Αυτός αφου αξιολογήσει το ιστορικό σας θα σας προτείνει ενδεχομένως να κάνετε τα αλλεργικά τεστ ώστε να επιβεβαιωθεί η να αποκλείσει αλλεργικό αίτιο.

    Τάσιος Ιωάννης

    Ειδικός Αλλεργιολόγος Ενηλίκων-Παίδων

    Βόλος

  • Καλησπέρα, η περιγραφή ταιριάζει με αλλεργική ρινίτιδα, προφανώς χρόνια, επίμονη και με σοβαρά συμπτώματα. Φαίνεται απαραίτητη η εκτίμηση από ειδικό αλλεργιολογο, με αλλεργικά τεστ και ειδικές εξετάσεις αίματος. Ανάλογα τα αποτελέσματα, θα συζητήσετε πιθανές λύσεις, όπως η ανοσοθεραπεία και πόσο θα βοηθούσε στην περίπτωσή σας.

    Κωνσταντινόπουλος Αναστάσιος

    Αλλεργιολόγος

    Νέα Ερυθραία