• Ακράτεια
  • Υποβλήθηκε 08/04/2023

Γεια σας χάρηκα που υπάρχει αυτός ο ιστότοπος πραγματικά μπράβο σας θα ήθελα να ρωτήσω πάνω σε θέμα ουρολογικό δηλαδή η μητέρα μου είχε κάνει τέσσερα παιδιά και είχε ακράτεια το ίδιο όμως έχουμε και εγώ και η αδερφή μου 40 χρονών η αδερφή μου 42 εγώ και έχουμε κάνει εγώ ένα παιδί και η αδερφή μου έχει κάνει εμένα και μετά από 20 χρόνια έκανα άλλο ένα έχει να κάνει με κληρονομικότητα ?ευχαριστώ 🤍

9 ειδικοί απάντησαν

  • Οχι δεν υπάρχει κληρονομικότητα στην ακράτεια ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ.σΥΝΉΘΩΣ ΕΊΝΑΙ Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΌΣ ΤΟΚΕΤΌΣ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΊΟ

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Όχι δεν υπάρχει καταγεγραμένη κληρονομική προδιάθεση αλλά έχει να κάνει με τον σωματότυπο, τις γέννες, την άσκηση, το κάπνισμα και την ύπαρξη ή μη επαρκούς κολλαγόνου στους συνδέσμους της Ουρήθρας σας

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • υπαρχουν φαρμακα για την ακρατεια μπορει να ειναι κληρονομικο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, όχι δεν έχει να κάνει με κληρονομικότητα, παίζει ρόλο η ηλικία και ο αριθμός των εγκυμοσυνών-τοκετών που έχει κάνει μια γυναίκα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Οχι ο καθενας πρεπει νσ διερευνυθει ξεχωριστα!!

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα ,
    όχι στο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση.

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Συνήθως το αίτιο της ακράτειας είναι ένας δύσκολος τοκετος ή ένας τραυματικος τοκετος ή ακόμα και ο τοκετος μεγαλοσωμων νεογνών. Καθώς επίσης και η ηλικία παίζει ρόλο (στην περίπτωση της μητέρας σας). Εξαρτάται από το είδος ακράτειας και πότε αυτή εμφάνιστηκε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Θα μπορούσε αν και στην πραγματικότητα έχει να κάνει με τον κάθε οργανισμό, το σωματικό βάρος, τον τρόπο ζωής και τους φυσιολογικούς τοκετούς.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κάποιες φορές, όχι συχνές όμως, υπάρχει κληρονομικότητα. Κάντε έναν ουροδυναμικο έλεγχο ώστε να δείτε τι είδους ακράτεια έχετε και τι επιλογές έχετε ώστε να βοηθήσετε την καθημερινότητα σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα