• Αιμορροΐδες
  • Υποβλήθηκε 23/04/2023

Καλησπέρα σας Είχα εμφανίσει αιμορροΐδες, είχα χρησιμοποιήσει ειδικη κρεμα ,με ανακουφισε Τώρα χρησιμοποιώ κάποιες φορές sudocrem Αλλά δεν έχω επανέλθει ακόμα Θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας .... πως αντιμετοπιζονται?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να γίνει κλινική εξέταση και καθορισμός του σταδίου των αιμορροϊδων για τον καθορισμό της θεραπείας. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης, με υπέρηχους Doppler και απολίνωση των αρτηριών, με Laser, με χειρουργική εκτομή, αλλά όλες οι μέθοδοι εξατομικεύονται σύμφωνα με τις ανάγκες του ασθενούς.Στη διαθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Η αλοιφή που αναφέρετε δεν βοηθά στις αιμορροΐδες. Πρέπει να σας εξετάσει χειρουργός για να γίνει στάδιο ποίηση και ανάλογη αντινετωπιση

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • θα πρέπει να εξεταστείτε πρώτα από Χειρουργό και στη συνέχεια να ασς προταθεί η κατάλληλη θεραπεία

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η Sudocrem ως προϊόν περιέχει συστατικά όπως λανολίνη, οξείδιο του ψευδαργύρου και βενζυλική αλκοόλη, που κυρίως στοχεύουν στην επούλωση της δερματίτιδας λ.χ. σε ασθενείς που φοράνε πάνα. Δεν ενδείκνυται για τη θεραπεία της αιμορροϊδοπαθείας, ούτε για την αντιμετώπιση της οξείας κρίσεως αιμορροϊδοπαθείας. Αν πάσχετε από αιμορροϊδοπάθεια, θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν χειρουργό που ασχολείται με παθήσεις της πρωκτικής χώρας, ο οποίος θα σας εξετάσει και θα σας προτείνει εξατομικευμένες λύσεις για το πρόβλημά σας.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Η sudocrem δεν έχει κάποια ένδειξη για χρήση σε αιμορροΐδες. Οι κρέμες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν τοπικά μπορούν να προσφέρουν μόνο ανακούφιση από τα συμπτώματα. Η θεραπεία είναι μόνο το χειρουργείο,

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Όλες οι τοπικές κρέμες εφαρμόζονται για πρόσκαιρη ανακούφιση και όχι θεραπεία. Συνήθως οι αιμορροϊδες κάνουν έναν κύκλο έξαρσης και κατόπιν υποχωρούν με κάποια συντηρητικά μέτρα. Πολλαπλές υποτροπές όμως μπορεί να χρειάζονται μία πιο μόνιμη χειρουργική παρέμβαση.

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλημερα σας ! Η sudocream δεν ειναι κρέμα αντιμετώπισης αιμορροιδοπαθειας. Κανονικά πρέπει να κάνετε πρωκτοσκοπηση για να ειμαστε σίγουροι οτι πάσχετε απο αιμορροιδοπαθεια και αν χρειάζονται συντηρητική αγωγή να δοθεί! Σας ευχαριστω

    Πρωτόπαπας Γιαννούλης

    Γενικός Χειρουργός

    Γκύζη

  • Με laser diode μέθοδος LHP

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Γειά σας.Η Ιατρική με ερωτήσεις και απαντήσεις όπως εδώ, δεν είναι ότι καλύτερο.Μπορεί να υπάρχει αιμορραγία χωρίς πόνο.Η σωστή εξέταση είναι από χειρουργό στο ιατρείο.Αν είστε 45 ετών και πάνω κολονοσκόπηση!

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι