• Hemorrhoids
  • Submitted on 23/04/2023

Καλησπέρα σας Είχα εμφανίσει αιμορροΐδες, είχα χρησιμοποιήσει ειδικη κρεμα ,με ανακουφισε Τώρα χρησιμοποιώ κάποιες φορές sudocrem Αλλά δεν έχω επανέλθει ακόμα Θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας .... πως αντιμετοπιζονται?

9 specialists answered

  • Θα πρέπει να γίνει κλινική εξέταση και καθορισμός του σταδίου των αιμορροϊδων για τον καθορισμό της θεραπείας. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιμετώπισης, με υπέρηχους Doppler και απολίνωση των αρτηριών, με Laser, με χειρουργική εκτομή, αλλά όλες οι μέθοδοι εξατομικεύονται σύμφωνα με τις ανάγκες του ασθενούς.Στη διαθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες

    Paneris Panteleimon

    General surgeon

    Patisia

  • Η αλοιφή που αναφέρετε δεν βοηθά στις αιμορροΐδες. Πρέπει να σας εξετάσει χειρουργός για να γίνει στάδιο ποίηση και ανάλογη αντινετωπιση

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • θα πρέπει να εξεταστείτε πρώτα από Χειρουργό και στη συνέχεια να ασς προταθεί η κατάλληλη θεραπεία

    Tsehpenakis Anastasios

    General surgeon

    Platia Mavili

  • Η Sudocrem ως προϊόν περιέχει συστατικά όπως λανολίνη, οξείδιο του ψευδαργύρου και βενζυλική αλκοόλη, που κυρίως στοχεύουν στην επούλωση της δερματίτιδας λ.χ. σε ασθενείς που φοράνε πάνα. Δεν ενδείκνυται για τη θεραπεία της αιμορροϊδοπαθείας, ούτε για την αντιμετώπιση της οξείας κρίσεως αιμορροϊδοπαθείας. Αν πάσχετε από αιμορροϊδοπάθεια, θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν χειρουργό που ασχολείται με παθήσεις της πρωκτικής χώρας, ο οποίος θα σας εξετάσει και θα σας προτείνει εξατομικευμένες λύσεις για το πρόβλημά σας.

    Smparounis Spyridon

    General surgeon

    Cholargos

  • Η sudocrem δεν έχει κάποια ένδειξη για χρήση σε αιμορροΐδες. Οι κρέμες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν τοπικά μπορούν να προσφέρουν μόνο ανακούφιση από τα συμπτώματα. Η θεραπεία είναι μόνο το χειρουργείο,

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    General surgeon

    Kozani

  • Όλες οι τοπικές κρέμες εφαρμόζονται για πρόσκαιρη ανακούφιση και όχι θεραπεία. Συνήθως οι αιμορροϊδες κάνουν έναν κύκλο έξαρσης και κατόπιν υποχωρούν με κάποια συντηρητικά μέτρα. Πολλαπλές υποτροπές όμως μπορεί να χρειάζονται μία πιο μόνιμη χειρουργική παρέμβαση.

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Deactivated account)

    General surgeon

    Glyfada

  • Καλημερα σας ! Η sudocream δεν ειναι κρέμα αντιμετώπισης αιμορροιδοπαθειας. Κανονικά πρέπει να κάνετε πρωκτοσκοπηση για να ειμαστε σίγουροι οτι πάσχετε απο αιμορροιδοπαθεια και αν χρειάζονται συντηρητική αγωγή να δοθεί! Σας ευχαριστω

    Protopapas Giannoulis

    General surgeon

    Gizi

  • Με laser diode μέθοδος LHP

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Γειά σας.Η Ιατρική με ερωτήσεις και απαντήσεις όπως εδώ, δεν είναι ότι καλύτερο.Μπορεί να υπάρχει αιμορραγία χωρίς πόνο.Η σωστή εξέταση είναι από χειρουργό στο ιατρείο.Αν είστε 45 ετών και πάνω κολονοσκόπηση!

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi