• Cholesterol
  • Submitted on 06/04/2023

Καλησπέρα, Ειμαι 33 χρονων, υψος 1,75, κιλα 60 και εχω ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ:220 HDL:44 LDL:160 ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ:80 ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ?

26 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, ορισμένες τιμές φαίνονται εκτός των φυσιολογικών ορίων, και καλό θα ήταν αρχικά να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Έπειτα, μπορείτε να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο για την υιοθέτηση μίας ισορροπημένης διατροφής χαμηλής σε κορεσμένα και trans λιπαρά. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Restemi Eygenia

    Dietitian - Nutritionist

    Evosmos

  • Καλό θα ήταν να πάρετε τις εξετάσεις σας και να πάτε στον παθολόγο σας ο οποίος θα μπορέσει να εκτιμήσει εάν και τι είδους θέμα υπάρχει.

    Palatou Paraskeui

    Dietitian - Nutritionist

    Trikala

  • Η χοληστερίνη δεν σχετίζετε πάντα με το παραπάνω βάρος. Χρειάζεται να υπάρχει μια ισορροπημένη διατροφή για να να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα

    Βασιλική Σταμάτη (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Elefsina

  • Όχι απαραιτήτως. Άσκηση, προσοχή στα λιπαρά, υπερηχος καρωτιδων, τεστ κοπώσεως κι αιματολογικος επανελεγχος σε 6 μήνες.

    Άγριος Ιωάννης

    Cardiologist

    Kerkira (Corfu)

  • Καλησπέρα σας! Η ολική χοληστερόλη θεωρείται ως ελαφρώς αυξημένη η LDL είναι αυξημένη ενώ η HDL (καλή χοληστερόλη) θα μπορούσε να είναι πιο υψηλή. Τα τριγλυκερίδια είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Δεν υπάρχει κάποιο εξαιρετικά σοβαρό θέμα ωστόσο σίγουρα η βελτίωση της διατροφής και του τρόπου ζωής μπορούν να βοηθήσουν στη βελτίωση του λιπιδαιμικού σας προφίλ. Να θυμάστε ότι δεν χρειάζεται να θεραπεύσουμε κάτι όταν μπορούμε να το προλάβουμε. Η πρόληψη είναι πάντα καλύτερη της θεραπείας!!!

  • Εξαρτάται και από άλλους παράγοντες (φύλο, ηλικία, κάπνισμα, αρτηριακή πίεση κλπ)

    Sakadakis Eleutherios

    Cardiologist

    Pagrati

  • Οι τιμές χοληστερίνης είναι ανεβασμένες. Η τιμή της "καλής" χοληστερίνης είναι χαμηλή. Αν και διατροφικά δεν έχω εικόνα θα σας έλεγα ότι θα πρέπει να δείτε τόσο το θέμα της διατροφής σας όσο και το ζήτημα της άσκησης, Παράγοντες όπως το κάπνισμα και το αλκοόλ έχουν και αυτοί το ρόλο τους.
    Μια διατροφική προσέγγιση για ένα χρονικό διάστημα 2-3 μηνών θα μας βοηθούσε να καταλάβουμε αν όλη αυτή η εικόνα έχει βάση στη διατροφή σας και το τρόπο ζωής σας.
    Αν μετά από αυτή τη παρέμβαση δεν υπάρχει (ουσιαστική) μεταβολή θα πρέπει να δούμε αλλους τρόπους αντιμετώπισης.

    Μανωλαράκης Μανώλης

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι οι τιμές στο λιπιδαιμικό σας προφίλ χρήζουν περαιτέρω διερεύνησης. Συγκεκριμένα τόσο η LDL όσο και ο αθηρωματικός δείκτης είναι αυξημένος. Αρχικά καλό θα ήταν να διερευνήσετε το ενδεχόμενο κληρονομικότητας. Επιπλέον, ίσως χρειαστεί να εντάξετε την άσκηση και να εστιάσετε στην κατάλληλη διατροφή ώστε να διορθώσετε τις τιμές αυτές χωρίς τη λήψη φαρμάκου.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Dietitian - Nutritionist

    Alimos

  • Καλησπέρα σας. Με βάση όσα γράφετε, θα χρειαστεί να ακολουθήσετε κατάλληλη διατροφή. Ωστόσο, για να καλύψω τα ερωτήματά σας, χρειάζομαι πλήρες ιατρικό και διατροφικό ιστορικό, πρόσφατες αιματολογικές και βιοχημικές εξετάσεις και μετρήσεις ανάλυσης σύστασης σώματος.

    Αναστασάκη Σταματίνα (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Glyfada

  • Χαιρετε
    Το LDL κλάσμα της χοληστερίνης σας είναι αρκετά αυξημένο με τις νεότερες τάσεις στην καρδιολογία να την ζητούν χαμηλότερη ή ίση από 115 mg/dL για υγειείς ανθρώπους που δεν εμφανίζουν παράγοντες αήξησης καρδιαγγειακού κινδύνου. Σε διαβήτη δεκαετίας ή εμφραγματίες, ο στόχος της LDL τίθεται ακόμα πιο χαμηλά (75-55 mg/dL). Θα είναι καλά να συμβουλευθείτε καρδιολόγο ή ειδικό παθολόγο, για να συνυπολογιστούν κληρονομικές προδιαθέσεις (προσωπικό και οικογενειακό ιστορικό καρδιαγγειακών παθήσεων), συνύπαρξη άλλων νοσημάτων ή συνδρόμων (πχ υπέρταση, διαβήτης), παρουσία παραγόντων περεταίρω επιβάρυνσης (άσκηση, κάπνισμα, διατροφικές συνήθει
    ... Read more

    Tresinis Anastasios

    Dietitian - Nutritionist

    Edessa

  • Καλησπερα

    Η χοληστερίνη σας είναι λίγο αυξημένη
    Η ηλικία κ το βάρος σας δεν το δικαιολογούν
    Θα μπορούσαμε σε μια συνάντηση να δούμε τους λόγους κ βέβαια ποια θα ήταν η καλύτερη αντιμετώπιση

    Kakoulidi Olga (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Neos Kosmos

  • Η LDL σας είναι λίγο υψηλή. Το πως θα το αντιμετωπισετε εξαρτάται και από άλλους παράγοντες... Θα σας εξηγήσει ο γιατρός σας.

    Vahliotis Vasileios (Deactivated account)

    Ειδικός Καρδιολόγος

    Patisia

  • Καλησπέρα σας. Ο αθηροματικός σας δείκτης είναι στο όριο, επίσης η LDL καλό θα ήταν να ήταν λίγο πιο κάτω. Στη φάση αυτή μπορείτε με λίγη άσκηση κ σωστή διατροφή να διορθώσετε τις τιμές αυτές χωρίς να χρειαστεί να λάβετε φάρμακο.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα, για να ειναι τοσο ψηλή η ldl και όχι τα κιλά θα υποθέσω οτι φταίει είτε τα λιπαρά κρέατα-τυριά είτε το αλκοόλ!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Παρόλο που το βάρος σας είναι εντός φυσιολογικών ορίων, θα πρέπει να δώσετε σημασία στην ολική και κακή χοληστερίνη οι τιμές των οποίων είναι αρκετά υψηλές. Αν έχετε κληρονομικότητα θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον ιατρό σας. Οσον αφορά στη διατροφή σας, θα πρέπει να ακολουθήσετε μια ισοθερμιδική διατροφή (δηλαδή χωρίς να μειώσετε τις θερμίδες για να διατηρήσετε το βάρος σας) χαμηλή σε κορεσμένα λιπαρά π.χ να αποφεύγετε τα τηγανητά, τα γαλακτοκομικά υψηλών λιπαρών, τα αλλαντικά και τα γλυκά. Επίσης η γυμναστική μπορεί να σας βοηθήσει πάρα πολύ!

    THomopoulou Alexia

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΑΓΩΓΗ

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Cardiologist

    Gerakas

  • Τα όρια είναι:

    LDL Χοληστερόλη (mg/dL)
    Άριστη <100
    Σχεδόν άριστη 100-129
    Οριακή υψηλή 130-159 ≥100
    Υψηλή 160-189 ≥130
    Πολύ υψηλή ≥190

    HDL Χοληστερόλη (mg/dL)
    Χαμηλή <40 <40
    Επιθυμητή ≥60

    Από άποψη διατροφής πρέπει να μειώσετε τα κορεσμένα λιπαρά (κρέας, τυροκομικά) καθώς και τα τηγανητά.
    Πρέπει να προσέξετε το σωματικό σας βάρος να είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια και θα ήταν ιδανικό να κάνετε και κάποια σωματική άσκηση (αν δεν κάνετε ήδη)

    Sotiriou Malamas

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Τα σωματομετρικα σας χαρακτηριστικά είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια. Δηλαδή έχετε ένα φυσιολογικό σωματικό βάρος ανάλογα με την ηλικία και το ύψος σας. Η ολική χοληστερόλη και η LDL είναι λίγο σε υψηλά επίπεδα και η καλή σας χοληστερόλη HDL είναι λιγάκι χαμηλή. Για να βελτιωθούν αυτές οι τιμές θα πρέπει το διαιτολόγιο σας να περιλαμβάνει τροφές χαμηλές σε κορεσμένα λίπη, χαμηλές σε ζάχαρη και υδατάνθρακες και να εντάξετε τροφές πιο πλούσιες σε φυτικές ίνες και καλής ποιότητας λίπος από τα ψάρια, το αβοκάντο, τους ξηρούς καρπούς και το ελαιόλαδο. Σε αυτό βέβαια είναι αναγκαία η παρακολούθηση σας από έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει ν... Read more

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλημέρα σας υπάρχει μια πολύ ελαφρώς αυξημένη χοληστερίνη, αυξήστε την κατανάλωση λιπαρών ψαριών, μειώστε την κατανάλωση λιπαρών τυριών, τηγανιτών, γλυκών και λιπαρών κρεάτων και κάντε έναν επανέλεγχο σε 6 μήνες. Επίσης μπορείτε να πάρετε ένα συμπλήρωμα που να περιέχει εκχύλισμα αγγκινάρας το οποίο μπορεί να μειώσει τη χοληστερίνη αυτές τις 20 μονάδες που χρειάζεται ώστε να μπει στο φυσιολογικό εύρος.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΚΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝ ΟΙ HDL/LDL

    Τοπούζα Ελένη

    Dietitian - Nutritionist

    Thermi

  • Μπορεί να είναι διατροφικό , μπορεί μεταβολικό , μπορεί γενετικό , μπορεί ακή το stress , μπορεί από το lifestyle. Θέλει διερεύνηση & μετά σωστή καθοδήγηση διατροφής & συμπληρωμάτων.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Dietitian - Nutritionist

    Pagrati

  • Kαλησπέρα σας! Σίγουρα οι παραπάνω τιμές υποδηλώνουν ότι σίγουρα θα πρέπει να αλλάξετε τις διατροφικές σας συνήθειες! Οι υψηλές τιμές τριγλυκεριδίων συσχετίζονται με μια διατροφή πλούσια σε γλυκά και "κακά" λιπαρά όπως έτοιμο/πρόχειρο φαγητό και αλκοόλ, που σε συνδυασμό με την έλλειψη φυσικής δραστηριότητας επηρεάζει αρνητικά τόσο την ολική όσο και την καλή σας χοληστερίνη! Μέχρι στιγμής λοιπόν και λόγω και το υγιούς σας βάρους δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά καλό θα ήταν να βελτιώσετε τις διατροφικές σας συνήθειες έτσι ώστε να μην έχετε σ'ιγουρα κάποιο θέμα στο μέλλον!

    Vamvouka Aikaterini

    Dietitian - Nutritionist

    Chalandri

  • Δεν έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα λιπιδαιμιας, με λίγο προσεκτική διατροφή, άσκηση και ωμό ελαιόλαδο το πρωί νηστική, θα ρυθμιστούν αρκετά οι δείκτες.

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • τόσο λεπτός με 160 LDL είτε τρως χάλια είτε είσαι από αυτούς που εύκολα ανεβάζουν χοληστερίνη.Αλλαζεις διατροφή (γενικά στο πιο υγιεινό)γιανα πέσει το LDL

    Kefalas Vasileios

    Cardiologist

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας
    Καλό θα ήταν να κάνετε μια προσπάθεια μέσω της διατροφής σας, να ρίξετε τη τιμή της χοληστερόλης, για να μην ανέβει κι άλλο
    Από κει και πέρα, επειδή δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα των εξετάσεων σας, δε μπορώ να γνωρίζω αν συσχετίζεται και με κάτι άλλο η αύξηση της τιμής.

    Mameka Iliana

    Dietitian - Nutritionist

    Larissa

  • Πιθανότατα πρέπει να βελτιώσετε ποιοτικά τη διατροφή σας μιας και η ολική χοληστερόλη και η LDL είναι αυξημένες. Καλό θα ήταν πιθανότατα να γυμναστείτε για να βελτιώσετε την HDL.

    Μίλεσης Γιώργος (Deactivated account)

    Dietitian - Nutritionist

    Ampelokipoi