• STD
  • Submitted on 10/03/2023

Υπάρχει σοβαρή πιθανοτητα μόλυνσης με σμν αν απλά το πέος μου μπήκε και βγήκε κατευθείαν χωρις προφυλακτικό στον κόλπο της συντρόφου ;

11 specialists answered

  • Θα το παρακολούθησετε

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Εξαρτάται το νόσημα που μπορεί να έχει και το ποσό καλό είναι το ανοσοποιητικό σας.

    Δαμηλάκη Σοφία (Deactivated account)

    Dermatologist - Venereologist

    Marousi

  • Δυστυχώς ναι υπάρχει αυτή η πιθανότητα αυτά μεταφέρονται με σεξουαλικά υγρά δεν έχει σημασία ο χρόνος που διαρκεί η διείσδυση

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Αν κάποιος από τους συντρόφους νοσεί από κάποια λοίμωξη , ναι υπάρχουν κάποιες πιθανότητες. Απλά παρακολούθηση.

    Papoutsaki Vana

    Dermatologist - Venereologist

    Patras

  • Υπάρχει πάντα η πιθανότητα όταν δεν υπάρχει προφύλαξη. Το ποσοστό εξαρτάται από την/τον σύντροφο.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Αν μετά την πράξη προχωρήσατε σε καθαρισμό της περιοχής μειώνονται κατά πολυ οι πιθανότητες μόλυνσης

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕς ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΕς!

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • Γενικά όχι, αλλά εξαρτάται από την πολλαπλότητα των σεξουαλικών επαφών της συντρόφου (δηλαδή αν είχε γενικά πολλούς συντρόφους στο παρελθόν), την ημέρα του κύκλου της (όταν υπάρχει περίοδος λόγω της αιμορραγίας είναι πιο εύκολη η μετάδοση του σεξουαλικού νοσήματος), αν έχει ενεργές βλάβες στα γεννητικά όργανα, όπως κονδυλώματα, φυσαλίδες έρπητα, μολυσματική τέρμινθο, αν έχει πολλές εκκρίσεις όπως δύσοσμα υγρά, βλεννώδη υγρά που να μυρίζουν και άλλοι παράγοντες που σχετίζονται με το ανοσοποιητικό όπως η λήψη φαρμάκων που ριχνουν το ανοσοποιητικό,τα χρονια νοσήματα, το άγχος, το κάπνισμα, η κακή διατροφή, ο ελλειπής ύπνος και άλλα.

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει πάντα πιθανότητα μετάδοσης ακόμα και με μία σύντομη επαφή όπως αυτή που περιγράφεται. Στην περίπτωση, μάλιστα του HPV υπάρχει δυνατότητα λοίμωξης ακόμα και με το προφυλακτικό αφού ο ιος μπορεί να βρίσκεται και γύρω από το πέος ή τον πρωκτό. Από την άλλη οι πιθανότητες μετάδοσης αυξάνονται όσο αυξάνονται οι επαφές και οι σύντροφοι. Στη θέση σας δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα εαν εσείς ή η σύντροφός σας δεν έχετε κάποια ενεργή λοίμωξη. Φροντίστε οι επαφές σας από εδώ και πέρα να είναι με προφυλακτικό και αν ανησυχείτε πολύ και δεν μπορείτε να το διαχειριστείτε συμβουλευτείτε έναν γιατρό για περαιτέρω πληροφορίες. Ελπίζω να σ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Η μεταδοση των σμν γινεται συνηθως μεσω της τριβης των βλεννογονων ή δερμα -δερμα μεσω μικροτραυματισμων κ λυσης της συνεχειας του δερματος κατα την επαφη με διευσδυση ή κ χωρις .εαν ειχατε επαφη χωρις προφυλακτικο ναι ειναι αρκετα πιθανο.σε πιθανη μελλοντικη ενοχληση οπως ουρολοιμωξη(τσουξιμο,ερυθροτητα πεους ),εκκριμα απο το πεος ή εμφανιση κονδυλωματων πρεπει να απευθυνθειτε σε ειδικο για περαιτερω ελεγχο(καλλιεργειες /hpv dna test)

    Μήνου Νίκη

    Gynecologist - Obstetrician

    Kalamaria

  • Καλησπέρα, ναι υπάρχει πιθανότητα μετάδοσης ΣΜΝ, ακόμα και με σύντομη επαφή.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea