• STD
  • Submitted on 04/12/2022

Θα ήθελα να ρωτήσω το ουρεοπλασμα μεταδίδεται μέσω στοματικού σεξ;

17 specialists answered

  • οχι

    Mertziotis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Ampelokipoi

  • Όχι δεν μεταδίδεται με αυτό τον τρόπο

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Urologist - Andrologist

    Veria

  • ΝΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • Η απάντηση είναι ναι μπορεί να μεταδοθεί. Μάλιστα υπάρχουν αναφορές ότι το ουρεόπλασμα μπορεί να είναι σαπρόφυτο της στοματικής κοιλότητας, κυρίως στα ούλα, και επομένως δύσκολα μπορεί να εξαλειφθεί με αντιβίωση σε ορισμένους φορείς.

    Sarafis Vasileios

    Χειρουργός Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Kalamaria

  • Συνήθως όχι. ΣΜΝ όπως η βλεννόροια ή η Σύφιλη μπορεί να μεταδοθούν με την στοματική οδό.

    Kondelidis Nikolaos

    Urologist - Andrologist

    Perea

  • Ναι, δεν ειναι συνηθες, αλλα γινεται.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Θεωρητικά ναι

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Δυσκολότερα αλλά ναι μπορεί και έτσι.

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Η απάντηση είναι οχι

    ΓΚΙΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Platia Mavili

  • Ναι το ουρεοπλασμα μεταδίδεται και μέσω του στοματικού δεν.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ !

    Xiromeritis Marios

    Urologist - Andrologist

    Larissa

  • ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ

    Mpikos Aristeidis

    Dermatologist - Venereologist

    Evosmos

  • Ναι μπορεί να μεταδοθεί από οποιοδήποτε βλεννογόνο

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Μεταδίδεται μέσω στοματικής, κολπικής και πρωκτικής επαφής.

    Κουσουρνάς Γιώργος

    Urologist - Andrologist

    Agia Paraskevi

  • Πολυ σπανία

    Hatzidimitriou Eystratios

    Urologist - Andrologist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας. Το ureaplasma spp θεωρητικά θα μπορούσε να μεταδοθεί μέσω του στοματικού σεξ. Δυστυχώς το γεγονός ό,τι δεν έχω πληροφορίες του ιστορικού σας δεν μου επιτρέπει να σας απαντήσω με σαφήνεια ειδικά για την περίπτωση σας. Ωστόσο, σαν γενική πληροφορία και για να σας καθησυχάσω θα ήθελα να σας πω ότι το ureaplasma spp το βρίσκουμε πολύ συχνά σε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ό,τι χρειάζεται να το θεραπεύσουμε αφού σε ποσοστό ~80% αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου. Η θεραπεία είναι αναγκαία μόνο εάν έχουμε κλινικά συμπτώματα, στην εγκυμοσύνη ή σε ασθενείς που είναι ανοσοκατεσταλμένοι. Ελπί... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Πολύ δύσκολα.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri