• Panic attacks
  • Submitted on 21/10/2023

Παθαίνω κρίσεις πανικού συχνά. Αναλύσω πολλά πράγματα στο μυαλό πιο πολύ ότι πρέπει, με αποτέλεσμα να αγχώνομαι και να με πιάνουν κρίσεις πανικού. Τι μπορώ να κάνω για να λύσω αυτό το θέμα ;

18 specialists answered

  • Αρχικά χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση των συμπτωματων από ψυχοθεραπευτη.αυτο που μπορεί να βοηθήσει μπορεί να είναι οι διαφραγματικες αναπνοές και περισσότερο η ψυχοθεραπεία.φαινεται να υπάρχουν συμπτωματα γενικευμένου άγχους

    Papadopoulos Andreas

    Ψυχολόγος

    Evosmos

  • Να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Anoixi

  • Καλησπέρα σας, σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε θα ήταν σημαντικό να γίνει μία σταδιακή αλλαγή των στάσεων και των πεποιθήσεων που έχουν σχηματιστεί τόσο για τον εαυτό, όσο για το μέλλον και τον κόσμο γύρω σας. Η αναθεώρηση και εξερεύνηση των αρνητικών σκέψεων Θα βελτιώσει την συναισθηματική κατάσταση με αποτέλεσμα σταδιακά να επέλθει βελτίωση της ψυχικης καταστασης. Είμαι στη διάθεσή σας να έχουμε μία online επικοινωνία για να μπορέσουμε να μιλήσουμε εκτενέστερα για αυτό που σας απασχολεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Θα πρότεινα να ξεκινησετε ψυχοθεραπεία. Οι κρίσεις πανικού δεν ειναι επικίνδυνες αλλά ειναι τρομακτικές και συχνά δυσκολεύουν την καθημερινότητά μας. Η ψυχοθεραπεία είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος να τις αντιμετωπίσετε.

    Panagiotakopoulou Eleni

    Ψυχολόγος

    Nea Smirni

  • Θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας, υπάρχει βοήθεια μην το αφήνετε να σας ταλαιπωρεί, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Όταν αναλύουμε συνεχώς τα πράγματα στη ζωή μας και υποφέρουμε από αρνητικές σκέψεις, σημαίνει ότι είναι μια συνήθεια που έχει τις ρίζες του από το παρελθόν. Χρειάζεται να το συνειδητοποιησετε αυτό και να εκπαιδεύσετε το μυαλό σας να σκέφτεται διαφορετικά. Εάν δεν μπορείτε να το καταφέρετε μόνος/νη σας αυτο, ζητήστε τη βοήθεια ενός ειδικού.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Η κρίση Πανικού αποτελεί μία συχνά εμφανιζόμενα και διαχειρίσιμη διαταραχή εντός ενός εύρους λίγων συνεδριών. Βασίζεται κυρίως στην υπερβολική εστίαση στα σωματικά συμπτώματα και την δυσμενή ερμηνεία τους.
    Ελπίζω να σας βοήθησα
    Στη διάθεσή σας

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Korinthos

  • Καλημέρα σας. Οι κρίσεις πανικού συνδέονται με τον τρόπο που σκεφτόμαστε και αναλύουμε τα πράγματα μέσα στο κεφάλι μας. Από το πιο απλό ζήτημα μέχρι το πιο σύνθετο. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει οπωσδήποτε.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chios

  • Θα ήταν ονειρικό εαν υπηρχε ένα κουμπί και να σταματούσε την υπερσκέψη. Όμως υπάρχουν ακόμα καλά νέα για εσένα. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να ελέγξεις τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου για να σπάσει ο φαύλος κύκλος αυτός!

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Skidra

  • Καλησπέρα σας. Η σκέψεις που κάνουμε πάνω στις σκέψεις μας δημιουργούν ένα φαύλο κύκλο αύξησης της αδρεναλίνης, με αποτέλεσμα να ενισχύεται το άγχος μας και αναπόφευκτα να οδηγούμαστε σε κρίσεις πανικού. Θα σας συμβουλευα να προσπαθήσετε να αναδομησετε και αναστειλετε τις σκέψεις σας με την βοήθεια ενός ψυχοθεραπευτή. Θεωρώ ότι θα σας βοηθούσε πολύ μια ψυχοθεραπευτικη παρέμβαση προς την επίτευξη του στόχου σας.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • όπως το γράψατε: να σταματήσετε να υπέρ-αναλυετε τα πράγματα. Ξεκινήστε και ψυχοθεραπεία να σας βοηθήσει

    Dimitriou Tatiana

    Νευροεπιστήμων

    Chalandri

  • Οι κρίσεις πανικού είναι ένα πολύ σύνηθες σύμπτωμα της σύγχρονης ζωής και έρχεται ως απάντηση σε μη επεξεργασμένα συναισθήματα, όπως ο θυμός και συγκεκριμένα ο μη εκφρασμένος θυμός. Η καταπίεση των αναγκών και συναισθημάτων μας συχνά έχει ως αποτέλεσμα να λειτουργούμε ως ''χύτρες ταχύτητας'', αν δεν αφήσεις τον αέρα να απομακρυνθεί σιγά σιγά και ανοίξεις το καπάκι απότομα, θα γίνει έκρηξη! Κάπως έτσι λειτουργούμε και εμείς όταν δεν έχουμε δώσει τον απαιτούμενο χώρο στα συναισθήματά μας. Θα χρειαστεί διερεύνηση των σκέψεων που προκαλούν το άγχος σου, όπως επίσης και το πλαίσιο στο οποίο λαμβάνουν χώρα. Η εργασία αυτή θα γίνει ο... Read more

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Trikala

  • Δοκιμάστε να έχετε ένα πρόγραμμα με σωστή διατροφή, ύπνο και ξεκούραση και μια δραστηριότητα για ψυχαγωγία - εκτόνωση . Υπάρχουν τεχνικές για μείωση stress και αποφυγή κρίσεων πανικού όπως και η έναρξη ψυχοθεραπείας που συνίσταται . Ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει ! Για περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σας

    Υφαντή Χρυσάνθη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Chalandri

  • Καλησπέρα.
    Κάποιες συνεδρίες με έναν ειδικό της γνωστικης συμπεριφορικης θεραπείας θα σε βοηθούσε να τις αντιμετώπισεις και να διαχειριστεις το άγχος το οποίο είναι σε υψηλά επίπεδα.
    Θα μπορούσα να σε βοηθήσω .
    Είναι κάτι που αρκετοί το βιώνουν

    Λιόλιου Ισιδώρα

    Δικαστική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Panormou

  • Πως αναγνωρίζεται ότι είναι κρίσεις πανικού ; Έχετε απευθυνθεί σε ψυχολόγο/σύμβουλο όταν είχατε κάποια ανεξέλεγκτη αντίδραση;
    Αν ναι, και έχουν αναγνωριστεί όντως ως κρίσεις πανικού, η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθούσε σε μεγάλο βαθμό.

    Μπινυχάκη Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας. Με κάποιο τρόπο το μυαλό σας μοιάζει να τρέχει, μόνο του, χωρίς τη δική σας άδεια. Ακούγεται πολύ κουραστικό, και σα να οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο που εντείνει το άγχος ακόμα περισσότερο... Δυστυχώς μέσω αυτής της πλατφόρμας δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να σας πω προκειμένου να σας βοηθήσω να λύσετε άμεσα το θέμα αυτό. Θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να βάλετε τις σκέψεις σας σε μία τάξη, να εντοπίσετε την αιτία της υπερανάλυσης που περιγράφετε, και να διερευνύσετε τρόπους αποτελεσματικής διαχείρισης. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει ψυχοθεραπευτικά κι σν χρειαστεί και φαρμακευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Αυτό που θα σας βοηθησει είναι η ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να σταματήσετε την υπερανάλυση

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos