• Panic attacks
  • Submitted on 29/11/2023

Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ;

17 specialists answered

  • Καλησπέρα σας το άγχος γενικά σε έντονες καταστάσεις ενδέχεται έστω και παροδικά να αυξήσει τα επίπεδα πίεσης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ilioupoli

  • Η κρίση πανικού μπορεί να αυξήσει την αρτηριακή πίεση σε ορισμένους ανθρώπους, καθώς η αύξηση του στρες και του άγχους μπορεί να προκαλέσει αύξηση της καρδιακής συχνότητας και της αρτηριακής πίεσης. Ωστόσο, αυτό δεν συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους και δεν είναι απαραίτητα μόνιμο.

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Evaggelismos

  • Ανάλογα την ηλικία σας, γενικά όχι σε ποσοστό που να γίνει επικίνδυνο, ευχαριστω

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Θα μπορούσε να συμβεί ,, οτιδήποτε φέρνει το σωμα μας σε θέση άμυνας, μια κρίση άγχους η πανικού υπαρχει μια υπερένταση η οποία έχει ως αποτέλεσμα να ανεβάσει παλμούς και πίεση .....

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ampelokipoi

  • Όταν κάποιος βιώνει μια κρίση πανικού, τα επίπεδα άγχους και στρες αυξάνονται αισθητά, προκαλώντας φυσικές και ψυχολογικές αντιδράσεις. Μια από αυτές τις αντιδράσεις είναι η αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
    Κατά τη διάρκεια της κρίσης, η αδρεναλίνη και η κορτιζόλη, οι οποίες είναι οι ορμόνες του στρες, απελευθερώνονται στον οργανισμό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη σύσπαση των αιμοφόρων αγγείων και την αύξηση της καρδιακής συχνότητας, προκαλώντας αύξηση της αρτηριακής πίεσης.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Η κρίση πανικού είναι ένα συχνό φαινόμενο, που σύμφωνα με έρευνες το βιώνει σχεδόν το πέντε τοις εκατό του γενικού πληθυσμού (δηλαδή ένας στους 75 ανθρώπους σε όλο τον κόσμο θα αντιμετωπίσουν κρίση πανικού κάποια στιγμή στη ζωή τους).
    Υπάρχει συναίσθημα του έντονου φόβου όπου συνοδεύεται από έντονες σωματικές αισθήσεις όπως:
     Δυσκολία στην αναπνοή
     Ζαλάδα
     Έντονη ταχυπαλμία
     Πόνο στο στήθος
     Τρέμουλο
     Ξαφνική εφίδρωση
     Μούδιασμα
     Δυσκολία στην όραση
     ‘Κομμένα πόδια’
     Αίσθημα αποκοπής από την πραγματικότητα
    Κατά τη διάρκεια ενός επεισοδίου πανικού η πίεση ανεβαίνει, αλλά το άτομο δεν
    ... Read more

    Βαλκανιώτη Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Volos

  • Καλησπέρα σας,

    Η κρίση πανικού είναι ένα απροσδόκητο και σύντομο επεισόδιο έντονου άγχους, που προκαλεί στον άνθρωπο την αίσθηση φόβου. Οι κρίσεις πανικού μπορούν να εμφανιστούν οποτεδήποτε, ακόμη και κατά τη διάρκεια του ύπνου. Συμπτώματα όπως ο φόβος απώλειας ελέγχου και ο έντονος φόβος του θανάτου, μπορούν να δημιουργήσουν έντονο άγχος και αυτό με την σειρά του να οδηγήσει σε αυξημένη αρτηριακή πίεση. Το άγχος είναι μια φυσιολογική αντίδραση που ενεργοποιεί το βιοχημικό μηχανισμό πάλης ή φυγής (fight or flight), ώστε να μπορέσετε να ανταποκριθείτε σε μία απειλή. Ο μηχανισμός πάλης ή φυγής προκαλεί έναν αριθμό σωματικών αλλαγών που
    ... Read more

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chalandri

  • Για να δημιουργηθεί μια κρίση πανικού πρέπει το σώμα μας να ενεργοποιήσει το παρασυμπαθητικό σύστημα και να μπει σε τάση πάλης ή φυγης. Όταν γίνει αυτό το σώμα προετοιμάζεται ανεβάζοντας πίεση παλμούς και με πολλούς άλλους μηχανισμούς

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Καλησπέρα σας.
    Εφόσον είναι συχνές, ναι υπάρχει συσχετισμός.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Gerakas

  • Τα συνηθέστερα συμπτώματα της κρίσης πανικού είναι έντονος φόβος, άγχος, πανικός, αίσθημα επέλευσης τρέλας, αίσθημα απώλειας ελέγχου και επερχόμενου θανάτου. Ωστόσο υπάρχουν ακόμα μερικά συμπτώματα που μπορεί να βιώσει κάποιος:

    Τρέμουλο
    Αυξημένη εφίδρωση
    Πόνος στο στήθος
    Ταχυκαρδία
    Δύσπνοια
    Αίσθημα ασφυξίας
    Αίσθημα πνιγμού
    Φόβο ότι θα χάσετε τον έλεγχο ή φόβο επερχόμενης τρέλας
    Ναυτία
    Κράμπες
    Αποπραγματοποίηση (αίσθημα μη πραγματικού) ή αποπροσωποποίηση (ότι αποσπάστε από τον ίδιο τον εαυτό σας)
    Ζάλη
    Μουδιάσματα ή μυρμηγκιάσματα στα χέρια
    Ρίγος ή εξάψεις
    Αίσθημα αδυναμίας και τά
    ... Read more

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ilisia

  • Η κρίση πανικού δεν ανεβάζει την πίεση. Η κρίση πανικού είναι φόβος για τα σωματικά συμπτώματα που προκαλεί το άγχος. Καθώς η κρίση πανικού είναι μια επώδυνη εμπειρία καλό θα ήταν να επεξεργαστείτε αυτή την εμπειρία σας στα πλαίσια μία ψυχοθεραπείας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Psychiko

  • Η κριση πανικου δεν ειναι επικίνδυνη για την υγεία. Αλλά πρέπει να αντιμετωπίσετε το άγχος που την προκαλεί.

    Papathanasopoulou Elena

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Cholargos

  • Και την αρτηριακή πίεση και τους σφυγμούς ανά λεπτό

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Δε σχετίζεται συνήθως με χαμηλή πίεση η υψηλή πίεση μόνο η κρίση πανικού. Η κρίση πανικού είναι μια αιτία όχι η κύρια αιτία

    Papadopoulos Andreas

    Ψυχολόγος

    Evosmos

  • Ο όρος "κρίση πανικού" αναφέρεται σε ταυτόχρονη εκδήλωση ενός συνόλου συμπτωμάτων με προεξάρχοντα την ταχυκαρδία, την δύσπνοια και σκέψεις καταστροφολογίας, ότι δηλαδή κάτι πολύ κακό μπορεί να συμβεί στον εαυτό, όπως "θα τρελαθώ", "θα γίνω ρεζίλι", "θα πεθάνω". Αυτή η αιφνίδια αύξηση της αίσθησης πανικού ή άγχους, μπορεί να επηρεάσει τον οργανισμό με διάφορους τρόπους, συμπεριλαμβανομένης της αυξημένης αρτηριακής πίεσης.

    Η αντίδραση του σώματος σε έναν κατασταλτικό παράγοντα, όπως ο φόβος ή ο πανικός, μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένη απελευθέρωση ορισμένων ουσιών, όπως η αδρεναλίνη, που επηρεάζου
    ... Read more

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Psychologist - Mental Health Counselor

    Piraeus

  • Η κρίση πανικού διαμέσου των νευροβιολογικών μεταβολών που συντελούνται σε σωματικό επίπεδο δύναται να αυξήσει την αρτηριακή πίεση.

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Korinthos

  • Ναι, η κρίση πανικού σχετίζεται με αυξημένη πίεση. Χρειάζεται προσοχή και αντιμετώπιση.

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Exarcheia